CİDDİGAZETE

Türkiye Cumhuriyeti’nin 96. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla yurtta, KKTC’de ve yurt dışındaki temsilciliklerde törenler düzenleniyor. Her yıl olduğu gibi binlerce vatandaş da Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgâhı Anıtkabir’e akın etti.

Anıtkabir’in ilk ziyaretçisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. Erdoğan başkanlığındaki devlet erkanı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Anıtkabir’i ziyaret etti.

Törene, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve TBMM Başkanvekili Celal Adan, yüksek yargı temsilcileri, Cumhurbaşkanlığı kabinesi üyeleri, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, kuvvet komutanları ile diğer devlet erkanı katıldı.

Cumhur İttifakı ortağı Devlet Bahçeli, rahatsızlığı tam olarak geçmediği için törenlere katılamadı. Bahçeli'yi Celal Adan temsil etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler Aslanlı Yol’dan geçerek, Atatürk’ün mozolesine geldi. Erdoğan’ın, üzerinde ay yıldız bulunan çelengi Atatürk’ün mozolesine sunmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

BARIŞ PINARI HAREKATI VURGUSU

Daha sonra Erdoğan ve beraberindekiler, Misak-ı Milli kulesine geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, buradaki Anıtkabir Özel Defteri’ne yazdığı yazıda duygularını paylaştı. Erdoğan yazısında, Barış Pınarı Harekatı’na vurgu yaptı.

BUGÜNKÜ TÖRENLER

Erdoğan, daha sonra Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde Cumhuriyet Bayramı kabul törenine ev sahipliği yapacak. Programlara TBMM Başkanı Mustafa Şentop da katılacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi önündeki bando konserinin ardından TBMM’den Ulus’taki Birinci Meclis Binası’na Cumhuriyet Bayramı Kortej Yürüyüşü düzenlenecek.

20.30'DA ATHENA KONSERİ VAR

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin organizasyonunda, 29 Ekim kutlamaları kapsamında Athena konseri düzenlenecek. Anıtpark'taki konser saat 20.30'da başlayacak.