Yoksulluk sınırı 45 bin 686 TL Yoksulluk sınırı 45 bin 686 TL

CiddiGazete- Dolar/TL tarihi zirveye yakın seviyelerde sınırlı yükselişini sürdürürken piyasalarda bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki kabine toplantısı takip edilecek.

İç gündemde bugün takip edilecek veri bulunmuyor. Ancak jeopolitik riskteki artış yakından takip ediliyor.

Hamas'ın cumartesi sabah İsrail'e düzenlediği operasyon ve ardından İsrail'in Gazze Şeridi'ni hedef alan saldırılarda ölenlerin sayısı 1100'ü aştı. Erdoğan sükunetin tekrar tesis edilmesi için başlattıkları diplomatik çabaları yoğunlaştıracaklarını söyledi.

DOLAR/TL'DE YÜKSELİŞ

Dolar/TL'de günlük sınırlı değişimlerle kademeli yükseliş devam etti. Kur bu sabah güne 27,70 seviyesinde başladı.

Bu verilere göre TL, dolar karşısında yılbaşından beri yüzde 32,4 değer kaybetti. Kur üzerinde kontrolün gevşediği Haziran ayından bu yana TL’nin değer kaybı yüzde 25,2 seviyesinde.

ULUSLARARASI GÖRÜŞMELER

Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye ziyareti ardından yayımladığı raporda ekonomi politikalarında seçimlerin ardından başlayan değişimin riskleri azalttığını, yatırımcı güvenini artırdığını bu değişimin ivme kazanarak devam etmesi gerektiğini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve TCMB Başkanı Gaye Erkan bu hafta Dünya Bankası-IMF yıllık toplantıları için Fas Marakeş'te olacak.

Geçen hafta Londra'da temaslarda bulunan Şimşek’in sunumu 13 Ekim’de olacak. Erkan'ın Fas programında Blackrock, JPMorgan, Deutsche Bank ve merkez bankası başkanları ile görüşmeler yer alıyor.

Şimşek 19 Ekim'de ise Paris'te yatırımcı toplantılarına katılacak. Ekonomi yönetimi ay sonunda Körfez Arap ülkeleri ve yıl bitmeden Asya ziyaretlerini gerçekleştirmeyi de planlıyor.

Ekonomi yönetimi bu görüşmelerde ekonomi programlarını anlatarak yıllardır süren yabancı yatırım çıkışını tersine çevirmeyi hedeflerken yabancı yatırımcıların da son dönemde Türkiye piyasalarına ilgisi artıyor.

KÜRESEL PİYASALAR

Petrol, altın ve tahvil fiyatları Ortadoğu'da çıkan çatışmaların ardından yükselirken ABD borsaları vadeli kontratları, Asya işlemlerinde geriledi.

ABD'de Cuma günü açıklanan veriler tarım dışı istihdamın tahminlerden çok daha hızlı arttığını göstererek para politikasının yönünü tayin etmeye çalışan yatırımcılar için bu hafta açıklanacak olan ABD enflasyon verisinin önemini artırdı.

(Reuters)