ABD'de gorillere Covid-19 aşısı

ABD, San Diego Hayvanat Bahçesi'ndeki dokuz büyük maymunun, dünyada insanlar dışında Covid-19 aşısı olan ilk canlılar olduğunu açıkladı

ABD'de gorillere Covid-19 aşısı

CiddiGazete- ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki San Diego Hayvanat Bahçesi'nde yaşayan dokuz büyük maymun, Covid-19 aşısı oldu.

Hayvanlar için geliştirilen deneysel Covid-19 aşısı olan büyük maymunlar, aşı olduğu bilinen insan dışı ilk primatlar oldu.

AÇIK KALP AMELİYATI GEÇİREN İLK MAYMUN

National Geographic'in haberine göre, veterinerlik ilaçları üreten Zoetis şirketi, insan kullanımına da uygun olan deneysel Covid-19 aşısı geliştirdi.

1994'te dünyada açık kalp ameliyatı geçiren ilk maymun olan Karen adında bir orangutan da dahil olmak üzere toplam dokuz büyük maymuna bu aşı uygulandı.

DOĞADA 5 BİNDEN DAHA AZ GORİL KALDI

Dört orangutan ve beş bonobo (cüce şempanze) cinsi maymunun aşı olmasından sonra Küresel Koruma ve Yaban Hayatı Sağlık Görevlisi Nadine Lamberski, “Maymunlar yakın aile gruplarında yaşadıkları için, virüsün tek bir maymuna bulaşması tür içerisinde hızla yayılmasına neden olabilir” dedi.

Doğada 5 binden daha az goril kaldığının altını çizen araştırmacılar ise Covid-19’un hayvanlar üzerindeki etkisinin hâlâ tam olarak bilinmediğini ancak daha önce kedi ve köpekler başta olmak üzere çeşitli hayvanlarda virüs tespit edildiğini belirttiler.

DİĞER MAYMUNLAR DA AŞILANACAK

Geçtiğimiz Ocak ayında, San Diego Zoo Safari Park'taki sekiz goril coronavirüse yakalanmış, daha sonra goriller Şubat ortasına kadar tamamen iyileşmişti.

Küresel Koruma ve Yaban Hayatı Sağlık Görevlisi Nadine Lamberski, önümüzdeki günlerde hayvanat bahçesinde bulunan diğer maymunlar için de aşı temin etmeye çalışacağını söyledi.

KAYNAK: NTV

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2021, 11:44
YORUM EKLE