ABD Irak'tan çekilmeyecek!

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Irak'tan çekileceklerine dair sosyal medyadaki mektubu yalanlayarak, "Irak'tan çekilmiyoruz; çekilme planımız da yok" dedi

ABD Irak'tan çekilmeyecek!

CiddiGazete

ABD’den peş peşe gelen Irak’tan çekilmeyle ilgili haberler kafaları karıştırdı.

Önce ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin önümüzdeki günlerde Irak’tan çekileceğine ilişkin bir mektup paylaşıldı.

Mektupta “Koalisyon güçleri Irak’ta yeniden konuşlanma ve güvenli bir çıkış sağlamak için önlemler almalı. Bölgedeki helikopter uçuşlarında artış yaşanacak” ifadelerine yer verildi. Mektupta ayrıca çekilmenin Irak’ın egemenliğine saygı göstergesi olarak gerçekleştirileceği ifade edildi.

ABD ve Iraklı yetkililer mektubun gerçek olduğunu ve teslim edildiğini doğruladı.

ABD SAVUNMA BAKANI: ÇEKİLME PLANI YOK

Koalisyon güçlerinin çekileceği haberlerinin ardından ABD Savunma Bakanı Mark Esper açıklama yaptı. Reuters’te yer alan habere göre Esper, ABD’nin Irak’tan çekilme planının olmadığını ve sosyal medyada dolaşan mektubun askerlerin yer değiştirmesiyle alakalı olabileceğini duyurdu.

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley ise konuya ilişkin açıklamasında söz konusu mektubun "yanlışlıkla" paylaşıldığını belirtti.

Milley, “Bu mektup bir taslak. Bu bir hataydı, imzasızdı, açıklanmaması gerekiyordu... Çok kötü yazılmış, çekilmeyi ima ediyor, olan şey bu değil” dedi.

ABDÜLMEHDİ, ABD BÜYÜKELÇİSİ İLE GÖRÜŞTÜ

Irak Başbakanlık Basın Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi'nin ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Toler ile gerçekleştirdiği görüşmede ABD askerlerinin ülkeden çıkarılmasına ilişkin Irak Meclisi'nin dün aldığı kararın uygulanmasına yönelik işbirliğinin önemini vurguladığı aktarıldı.

Bölgede meydana gelebilecek bir savaş tehlikesini önlemek için Irak'ın büyük çaba sarf ettiğini vurgulayan Abdülmehdi'nin ülkesinin bütün taraflarla dengeli ilişkiler kurulması için izlediği sabit siyaseti hatırlatarak, Irak'ın güçlü olmasının bütün tarafların yararına olduğunu vurguladığı belirtildi. Açıklamada, Abdülmehdi'nin Irak'ın egemenliğini, istikrarını ve güvenliğini sağlamak için bütün taraflarla işbirliği ve karşılıklı saygı temeline dayalı bir ilişki için ülkesinin özen gösterdiğini aktardığı kaydedildi.

IRAK MECLİSİ KARAR ALMIŞTI

Dün Irak Meclisi, İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin, Bağdat’ta suikasta kurban gitmesinin ardından ilk oturumunu gerçekleştirmişti.

Oturumda, ABD askeri güçlerinin ülkeden çıkarılmasını isteyen yasa tasarısı, Meclis tarafından kabul edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2020, 10:50
YORUM EKLE