Bakan aşı ücretlerini yanlışlıkla paylaştı

Belçika'da bütçe ve tüketicinin korunmasından sorumlu Devlet Bakanı Eva De Blekeer, gizli tutulması gereken Covid-19 aşı fiyatlarını Twitter hesabından paylaştı

Bakan aşı ücretlerini yanlışlıkla paylaştı

CiddiGazete- Belçika'da bütçe ve tüketicinin korunmasından sorumlu Devlet Bakanı Eva De Blekeer, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun ilaç üreticileriyle anlaşmaya vardığı ve gizli tutulması gereken yeni tip coronavirüs (Covid-19) aşıfiyatlarını, yanlışlıkla Twitter hesabından paylaştı.

AB Komisyonu'nun yaptığı anlaşmaya göre, en ucuz aşı Oxford-AstraZeneca tarafından geliştirilen ürün, en pahalısı ise Moderna'nın üreteceği Covid-19 aşısı olacak.

De Blekeer, bir muhalefet milletvekilinin hükümetin coronavirüs aşılarının maliyetini nasıl karşılayacağı sorusu ve eleştirileri üzerine Twitter hesabından ayrıntılı bir tablo paylaştı.

AYRINTILI BİR TABLO

Tabloda Belçika'nın almayı planladığı coronavirüs aşılarının adedi, AB Komisyonu'nun yaptığı anlaşmaya göre doz başına ödenecek birim fiyatı ve toplam maliyeti yer aldı. De Blekeer'e göre, Belçika 33,5 milyon doz aşı için, toplam 279 milyon 120 bin 190 euro ödeyecek.

FİYATLAR FARKLILIK GÖSTERİYOR

Belçikalı bakan, kısa bir süre sonra danışmanlarının durumu farkedip uyarması üzerine Twitter mesajını sildi. Ancak kamu yayıncısı VRT muhabirinin de aralarında bulunduğu bazı Twitter kullanıcıları mesajın ekran görüntüsünü alarak kamuoyuyla paylaştı.

Ev De Bleeker'in yayınladığı tabloya göre, AB Komisyonu'nun yaptığı anlaşma uyarınca birlik üyesi tüm ülkeler için geçerli olan coronavirüs aşısı fiyatları önemli ölçüde farklılık gösteriyor.

EN UCUZ VE EN PAHALI AŞILAR

En ucuz ürün, doz başına 1,78 euro ödenen AstaZenaca'nın Oxford Üniversitesi ile birlikte geliştirdiği aşı. AstraZeneca, aşının dünyadaki bütün insanlara ulaşabilmesi için fiyatını düşük tuttuğunu açıklamıştı.

Sanofi-GSK'nın coronavirüs aşısı, listede en ucuz ikinci aşı. Avrupa ülkeleri bu ürüne doz başına 7,56 euro ödeyecek.

Janssen&Janssen (J&J) tarafından üretilen aşının doz fiyatı ise, 8,50 euro olarak belirlendi. Bunu doz başına 10 euro ile Curevac aşısı izliyor.

Türkiye kökenli bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin'in başında bulunduğu Almanya merkezli BioNTech ile Pfizer'in ortaklaşa geliştirdiği aşının, Avrupa ülkeleri için belirlenen doz başına fiyatı 12 euro.

İngiltere ve ABD tarafından kullanımına izin verilen Pfizer-BioNTech aşısının, önümüzdeki hafta Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından da onaylanması bekleniyor. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 27 Aralık'tan itibaren Avrupa ülkelerinin coronavirüs aşısını uygulamaya başlayacağını belirtti.

Listedeki en pahalı aşı ise, Moderna tarafından geliştirilen ve EMA'ya koşullu pazarlama izni başvurusu yapılan ürün. Avrupa ülkeleri, Moderna aşısına, doz başına 18 euro ödeyecek.

Şu an EMA tarafından incelenen Moderna aşısına da, en geç 12 Ocak'a kadar Avrupa'da koşullu pazarlama izni verilmesi bekleniyor.

KAYNAK: BBC Türkçe

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2020, 13:50
YORUM EKLE