Berberlere sakal kesme yasağı

Taliban, yasalara uygun olmadığı gerekçesiyle Afganistan'ın Helmand vilayetinde berberlere sakal kesme yasağı getirdi

Berberlere sakal kesme yasağı

CiddiGazete- Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban örgütü, yasalara uygun olmadığı gerekçesiyle Helmand vilayetinde berberlere sakal kesme yasağı getirdi.

Taliban yetkilileri, berber salonlarına gönderdikleri uyarıda, saç ve sakal kesimlerinde Şeriat yasalarına uyulmasını istedi.

Uyarıda, "Hiç kimsenin şikayet etmeye hakkı yok" denildi.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, Kabil'deki bir berber, "Taliban savaşçıları sürekli geliyor ve sakalları tıraş etmememiz talimatını veriyor. Bir tanesi bizi yakalatmak için gizli denetçiler gönderebileceklerini söyledi" dedi.

Şehrin en büyük berber salonlarından birinin işletmesi de hükümet yetkilisi olduğunu iddia eden birinden telefon geldiğini söyledi. İşletmeci, "Amerikan tarzı kesimlere son vermesi" gerektiğini ve hiç kimsenin sakalını kesmemesi konusunda uyarıldığını ifade etti.

Taliban'ın 1996-2001 yılları arasındaki iktidarında yönetim, gösterişli saç kesimlerini yasaklamış ve erkeklerin sakallarını uzatmalarını istemişti.

Ama o dönemden bu yana ülkede temiz tıraş daha yaygın ve popüler oldu. Birçok Afgan erkek de moda olan modelleri yaptırmak için berberlere gidiyordu.

Güvenlikleri için isimleri gizli tutulan berberler, yeni kurallar nedeniyle geçimlerini sağlamakta zorlanacaklarını söylediler.

BBC'ye konuşan bir berber, "Benim berber dükkanım yıllarca gençlerin diledikleri gibi tıraş oldukları, modayı takip ettikleri bir yer olmuştu. Artık bu işe devam etmenin bir anlamı kalmadı" dedi.

Bir diğer berber de "Moda salonları, mağazaları, berberler yasaklı işletmeler oldu. 15 yıldır bu işi yapıyordum artık devam edebileceğimi sanmıyorum" diye konuştu.

Batı şehri Herat'taki bir diğer berber de resmi talimat almasa da sakal kesmediğini söyledi: "Müşteriler sakallarını kesmiyor çünkü sokaklardaki Taliban savaşçılarının hedefi olmak istemiyorlar. Araya kaynayıp onlar gibi görünmek istiyorlar."

Kesim ve tıraş ücretlerini düşürse de işleri iyi gitmeyen berber, "Hiç kimse saç stilini veya saç modasını umursamıyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2021, 08:25
YORUM EKLE