Clinton, Trump’ın mektubuyla dalga geçti

Eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Trump'ın Erdoğan'a gönderdiği mektupla alay edilen, Kennedy'nin Küba kriziyle ilgili "hayali mektubunu" paylaştı

Clinton, Trump’ın mektubuyla dalga geçti

CİDDİGAZETE

Eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdiği ve "Aptalık etme" dediği mektupla alay edilen, John F. Kennedy'nin Küba kriziyle ilgili "hayali mektubunu" Twitter hesabından paylaştı.

Clinton, komedyen Jimmy Kimmel'in geçen hafta ABC Televizyonu'ndaki Jimmy Kimmel Live programında yayınladığı söz konusu mektubu "Arşivde buldum" notuyla paylaştı.

16 Ekim 1962 tarihli mektupta, Eski ABD Başkanı Kennedy, dönemin Sovyet lideri Nikita Kruşçev'e "Sevgili Başbakan Kruşçev, "..k kafalı olma. Füzelerini Küba'dan çek. O zaman herkes 'Çok yaşa Kruşçev. En büyük sensin' diyecek. Ama çekmezsen herkes sana "g…, b..tan ülkene de "Sovyet Bunyonu (ayak başparmağı çıkıntısı) diyecek. Kafamı bozma. Seni ararım. Kucaklıyorum." diyor.

Trump, 9 Ekim'de Barış Pınarı Harekâtı'yla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yazdığı mektupta "Eğer bu işi doğru ve insani bir şekilde yaparsanız tarih de sizi iyi yazar. Eğer iyi şeyler olmazsa, sizi sonsuza dek hep bir şeytan olarak görürler. Sert adamı oynama. Aptallık etme! Seni sonra arayacağım" demişti.

Mektuba Ankara'nın cevabıyla ilgili bir hükümet yetkilisi, "Diplomatik nezaketten yoksun mektup Erdoğan tarafından reddedilerek çöpe atıldı" diye konuşmuştu.

YORUM EKLE