Donald Trump'ın sözlerine jet cevap

ABD Başkanı Trump'ın Suriye'deki PKK/PYD'li teröristleri kast ederek "Eğer Türkiye Kürtleri vurursa, Türkiye'yi ekonomik yönden yıkıma uğratırız" sözlerine Ankara'dan peş peşe cevap geliyor

Donald Trump'ın sözlerine jet cevap

ABD Başkanı Donald Trump'ın "Eğer Türkiye Kürtleri vurursa, Türkiye'yi ekonomik yönden yıkıma uğratırız" paylaşımı olay yaratırken, Beştepe'den cevap gecikmedi.

TÜRKİYE TERÖRİSTLERLE MÜCADELE EDİYOR

Twitter hesabından Trump'ın tepki çeken paylaşımına yanıt veren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Sayın Donald Trump, Kürtleri ABD'nin terör listesindeki PKK ve onun Suriye kolu PYD/YPG ile eş tutmak ölümcül bir hata. Türkiye teröristlerle mücadele diyor Kürtlerle değil. Kürtleri ve diğer Suriyelileri terör tehdidine karşı koruyacağız." ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE, KÜRTLERİN HAMİSİDİR

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da ABD Başkanı Donald Trump'ın açıklamalarına sert karşılık verdi.

Altun, "Türkiye Cumhuriyeti devleti Kürtlerin düşmanı değil, hamisidir. Türkiye'nin Kürtlerle hiçbir sorunu yoktur. Bizim için esas olan ulusal güvenliğimizdir. Terörle mücadelemizi belirleyen esas unsur da budur" ifadelerini kullandı.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI'NDAN CEVAP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26 Haziran 2015 tarihinde Twitter hesabındaki mesajında, "Tüm dünyaya sesleniyorum; Bedeli ne olursa olsun Suriye'nin kuzeyinde, Türkiye'nin güneyinde devlet kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz" dedi.

GÜVENLİ BÖLGE ÇIKIŞI

Trump Twitter'dan ABD'nin Suriye'den çekilmeye başladığını ve DEAŞ ile mücadelenin devam edeceğini ifade etmişti.

ABD Başkanı, aynı zamanda Türkiye'nin YPG/PKK'yı hedef almasına karşı ülkeyi ekonomi ile tehdit etmiş ve bölgede 20 millik bir güvenli bölge kuracaklarını belirtmişti.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 13:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER