Ermenistan karıştı

Geçen yıl Azerbaycan ile Dağlık Karabağ üzerinden savaşan ve büyük kayıplara uğrayan Ermenistan'da sıcak bir gelişme yaşandı. Ermenistan ordusu, Başbakan Paşinyan ve hükümetinin istifa etmesi çağrısında bulundu

Ermenistan karıştı

CiddiGazete- Ermenistan Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan ve 40 üst rütbeli komutan, Başbakan Nikol Paşinyan'ı ve hükümetini istifaya çağıran bir bildiri yayımladı.

Rus haber ajansı Interfax'a göre, ordunun bildirisinde, "Ermenistan silahlı kuvvetleri, Başbakan ve Ermenistan Cumhuriyeti hükümetinin istifasını talep ediyor, aynı zamanda anavatanı savunurken çocukları ölen insanlara karşı güç kullanmaktan kaçınmaları için uyarıda bulunuyor" denildi. Bildiride, "mevcut yönetimin orduya yönelik saldırılarına uzun süre sabırla katlandığını ancak her şeyin bir sınırı olduğunu" ifade edildi. Açıklamada, "yönetimin dış politikada ciddi hatalar yaptığı" savunuldu.

Ermenistan ordusunun açıklamasının ardından bir açıklama yapan Nikol Paşinyan, ülkede darbe girişimi yaşandığını söyledi. Paşinyan, destekçilerinden başkent Erivan'da toplanmasını istedi.

Paşinyan ordunun istifa çağrısına yönelik yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Genelkurmay Başkanı tarafından yapılan açıklama darbe girişimidir. Tüm destekçilerimizi meydanlara davet ediyorum, canlı yayında halka sesleneceğim."

Paşinyan, Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan’ı görevden aldığını duyurdu. Facebook’tan görüntülü yaptığı açıklamada, "durumun çok zor olduğunu" belirten Paşinyan, "Biliyorsunuz Genelkurmay Başkanı ve ilk yardımcısını görevden alma kararı verdim. Bu kararların nedenini meydanda açıklayacağım. Şimdi en önemli görev sivil ve halkın korunmasıdır" dedi.

Ermeni Başbakan, polis kuvvetlerine de çağrı yaparak, Erivan'da güvenliği sağlamalarını istedi.

Onik Gasparyan

DAHA ÖNCE İSTİFAYI REDDETTİ

Paşinyan, Dağlık Karabağ'da Azerbaycan'la süren 6 haftalık çatışmaların ardından Ermenistan'da eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Paşinyan, istifa çağrılarıyla karşılaşmış ancak görevini bırakmayı reddetmişti.

MUHALEFET ORDUYA ÇAĞRIDA BULUNMUŞTU

Eski başbakan ve eski savunma bakanı Vazgen Manukyan da geçen Aralık ayında Erivan'da düzenlenen protestoda yaptığı konuşmada, Ermenistan ordusunu ve polise çağrıda bulunmuş, güvenlik güçlerine seslenerek "Her saat önemli. Halkı meydanlarda bekletmeyin. Bize katılın" ifadelerini kullanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2021, 05:17
YORUM EKLE