S-400 yaptırımlarını içeren tasarı kabul edildi

Türkiye'ye yönelik S-400 yaptırımlarını da içeren savunma bütçesi, ABD Temsilciler Meclisi'nde ezici çoğunlukla kabul edildi. Tasarının Senato'da da üçte ikilik çoğunluğu sağlaması durumunda Başkan'ın veto hakkı düşüyor

S-400 yaptırımlarını içeren tasarı kabul edildi

CiddiGazete- Türkiye’ye yönelik S-400 yaptırımlarını da içeren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı (NDAA), ABD Temsilciler Meclisi'nde kabul edildi.

Kongre'nin diğer kanadı olan Senato'daki oylamanın bu hafta içinde yapılması öngörülüyor.

TRUMP VETO EDECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

740 milyar dolarlık tasarı 78'e karşı 335 oyla kabul edilirken Başkan'ın vetosunu aşmak için gerekli üçte ikilik çoğunluğun da üstüne çıkılmış oldu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın vetosunu önlemek için Senato'dan da üçte ikilik çoğunluk çıkması gerekiyor. Trump, tasarının geçmesi durumunda veto edeceğini açıklamıştı.

TRUMP’IN KARŞI ÇIKTIĞI MADDELER

Sosyal medya devleriyle kavga halinde olan Trump, özellikle teknoloji şirketlerine yasal güvenceler getiren maddeye karşı çıkıyor. Almanya ve Afganistan'dan asker çekilmesine kısıtlama getiren madde ve Amerikan iç savaşında köleliğin kaldırılmasına karşı çıkan Konfederasyon güçlerine bağlı generallerin adını taşıyan askeri üslerin isminin değiştirilmesi de Trump'ın karşı çıktığı maddeler arasında.

TÜRKİYE'YE CAATSA YAPTIRIMLARI

Tasarı kapsamında, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alan Türkiye'ye ABD'nin Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) çerçevesinde yaptırım uygulanması da yer alıyor. Tasarıda Trump, Türkiye'ye karşı CAATSA'da yer alan 12 yaptırımdan en az beşini yürürlüğe sokmaya çağrılıyor.

2017 yılında yürürlüğe giren CAATSA uyarınca S-400'ün satın alınmasında rol oynayan kişilerin ABD'deki banka hesapları ve mal varlıklarının dondurulması, ABD'ye girişlerine yasak getirilmesi ve ABD'deki banka ve kuruluşlarla iş yapmalarının yasaklanması gündeme gelecek.

Tasarıda ayrıca yine CAATSA kapsamında Türk Akım ve Mavi Akım 2 doğal gaz boru hattı projelerine de yaptırım uygulanması talep ediliyor. Rus doğal gazının Mavi Akım 2 ile Baltık Denizi'nden geçerek Almanya'ya ulaşması, TürkAkım ile de Karadeniz ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınması öngörülüyor.

KAYNAK: Deutsche Welle Türkçe

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2020, 02:56
YORUM EKLE