Yunan Başbakan'dan haddi aşan açıklama

Yunanistan'ın yeni başbakanı Mitsotakis, Kıbrıs Rum Kesimi'nde açıklamalarda bulundu. Adadaki "Türk işgalinin" birinci önceliği olduğunu küstahça bir dille ifade eden Mitsotakis, her iki tarafın görüşmeye başlamadan önce Türk askerlerinin adadan ayrılması gerektiğini söyledi

Yunan Başbakan'dan haddi aşan açıklama

CİDDİGAZETE

7 Temmuz’da başbakanlık koltuğunu Alexis Çipras’tan devralan Mitsotakis, Kıbrıs Rum Kesimi’ni ziyaret ederek temaslarda bulundu. Irkçı eğilime sahip olan Mitsotakis, Kıbrıs ve Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Mitsotakis, haddi aşan açıklamalarda bulunurken, adanın Türkiye’nin işgali altında olduğunu söyledi. Mitsotakis, adanın birleşmesi için başlayacak görüşmelerden önce Türk askerlerlerinin adadan ayrılması gerektiğini dile getirdi. Rum lider Nikos Anastasiadis ile bir araya gelen Mitsotakis, ilk ziyaretini Rum Kesimi’ne yaptığı için çok duygulandığını söyledi.

AVRUPA'YA GÜVENİYOR!

Mitsotakis, görüşmede Türkiye ile Rum Kesimi arasındaki ilişkinin masaya yatırıldığı belirtilirken, barış görüşmeleri konusunda da iyimser olduğunu duyurdu. Kriakos Mitsotakis, İsrail, Yunanistan ve Rum Kesimi’nin adanın etrafında yaptığı doğalgaz sondaj çalışmaları sırasında Türkiye ile ilişkilerin gerilmesi durumunda sadece Atina’nın değil Brüksel’in Rum Kesimi’ni koruyacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2019, 13:21
YORUM EKLE