CHP’den TES yerine ADS önerisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) yerine Aile Destekleri Sigortası (ADS) modelinin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi

CHP’den TES yerine ADS önerisi

CiddiGazete- CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan, kıdem tazminatının yeniden düzenlenmesini içeren ‘Tamamlayıcı Emeklilik Sigortası’ (TES) modeli yerine “Aile Destekleri Sigortası” (ADS) modelinin uygulamaya konulması gerektiğini ifade etti.

Ağbaba, yaptığı açıklamada TES yerine ADS modeline geçilmesi halinde emeklilerin yaşlılık aylığının artacağını, 30 milyona yakın insanın yoksulluktan kurtulacağını ve kıdem tazminatını yok etme gerekçesinin ortadan kalkacağını söyledi.

ADS modelinin yoksulluk eşiğinin altında gelir elde eden ailedeki her bir bireye her ay belirli bir miktarda sosyal destek ödenmesini öngördüğünü ifade eden Ağbaba, şunları söyledi:

“Yaşlılık aylıkları, yani emekli maaşları bir düzenlemeyle kolaylıkla artırılabilir. Ancak gerçek amacın yaşlılık aylıklarını artırmak değil, kendilerine rahatça kullanabilecekleri İşsizlik Fonu gibi yeni ve devasa bir kaynak yaratmak olduğunu tüm sendikalar görüp net tavrını ortaya koydu. Madem konu ülke gündemine geldi. Biz TES yerine ADS yani Aile Destekleri Sigortası modelini öneriyoruz. Böylece yoksulluk sınırının altında kalan herkese ADS modeli ile her ay belirli bir ilave ödeme yapılacak. Yoksulluk devlet desteğiyle tümden ortadan kaldırılacak, TES benzeri fırsatçılıklara ihtiyaç kalmayacak.”

YORUM EKLE