Dolar rekor seviyeye yükseldi

Gece saatlerinde 8.3383 lirayı görerek rekor kıran dolar, yeni güne 8.3220 liradan başladı ve sabah saatlerinde 8.30'un altına geriledi. Ardından 8.3479'a kadar yükseldi

Dolar rekor seviyeye yükseldi

CiddiGazete- Dün, yurtiçinde piyasalar Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla kapalı olsa da yurtdışı işlemlerde dolar/TL 8.33'ü aşarak rekor kırdı.

Dolar bugüne 8.3220, Euro ise 9.7240 liradan başladı. Dolar sabah saatlerinde 8.30'un altına geriledi. Ardından Ardından 8.3479'a kadar yükseldi. Euro/TL ise 9.74'ten işlem görüyor.

Bu dalgalanmada TCMB'nin attığı son sıkılaşma adımı etkili oldu. TCMB, BIST Repo-Ters Repo Pazarı'nda gecelik borç verme faiz oranı üzerinden sınırlı tutarda sağladığı fon tutarını bugün sıfırladı.

SIKILAŞTIRMA ADIMLARINA DEVAM

Enflasyon Raporu basın toplantısında TCMB Başkanı Murat Uysal tarafından ağırlıklı ortalama fonlamanın artış eğilimi içinde olduğu ifade edilmişti. Bu çerçevede TCMB’nin sıkılaştırma adımlarına istikrarlı şekilde devam ettiği görülüyor.

Bugünkü hareketle beraber TL'nin yıl genelinde dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 8 oldu.

CORONA KORKUSU ARTARAK DEVAM EDİYOR

Dünyada piyasaların yönünü coronavirüs salgını belirlemeye devam ediyor. Son olarak önceki gün Almanya ve Fransa'nın artan vakalar ışığında yeni kısıtlamalar getirmesi yatırımcının risk iştahını kaçırdı.

Vaka sayıları arttıkça ikinci dalganın beklenenden daha şiddetli olacağı beklentisi de artıyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2020, 17:20
YORUM EKLE