Halkbank'a ‘Brunson’ dopingi!

ABD'de devam eden dava nedeniyle bir süredir baskı altında olan Halkbank hisseleri, Türkiye'de tutuklu bulunan ABD'li rahibin ev hapsine alındığı haberinin ardından sert yükseldi

Halkbank'a ‘Brunson’ dopingi!

Halkbank hisseleri yüzde 15 civarı primle işlem görürken; analistler, Halkbank davasında ABD ve Türkiye arasında bir uzlaşı ihtimalinin fiyatlandığını belirtiyor.

Darbe girişiminin ardından tutuklanan ve yargılanması İzmir’de tutuklu olarak devam eden ABD’li rahip Andrew Brunson’ın ev hapsine alındığı belirtildi.

“PİYASALAR UZLAŞI İHTİMALİNİ FİYATLIYOR”

Söz konusu gelişmenin, piyasalar tarafından ABD’de devam eden Halkbank davasında ABD ve Türkiye arasında bir uzlaşı ihtimalinin doğduğu şeklinde fiyatlandığını belirten A1 Capital Menkul Değerler Araştırma Direktörü Belgin Maviş, “ABD’deki Halkbank davası nedeniyle banka hisseleri özelinde bir baskı vardı. Bu haberin ardından piyasada, ABD ve Türkiye’nin uzlaşı içinde olabileceği konusunda bir beklenti oluştu” dedi.

Piyasaların uzlaşı ihtimalini fiyatlandırdığını belirten Maviş şöyle konuştu: "Halkbank davası ile ilgili cezai yaptırımlar konusunda da tarafların uzlaşabileceği ihtimali fiyatlanıyor. Halkbank davasında ve ABD ile Türkiye arasında bu konudan kaynaklı yan alanlarda uzlaşı sağlanırsa, bunun borsadaki olumsuz etkisi de ortadan kalkar.”

YÜZDE 15’İN ÜZERİNDE YÜKSELDİ

Hisseleri yüzde 15’in üzerinde yükselen Halkbank saat 15.30’da yüzde 12.3 primle 7.13 liradan işlem görüyor. Bankacılık endeksi yüzde 5.5 yükselirken; BIST-100’deki yükseliş de yüzde 3’ü geçti.

TL YÜZDE 1 DEĞER KAZANDI, 10 YILLIK FAİZ 50 BP DÜŞÜŞTE

Brunson’ın ev hapsine alındığı haberi ardından TL dolar karşısında yüzde 1 civarı değer kazandı ve gelişmekte olan ülke para birimleri arasında bugün en çok değer kazanan para birimi oldu.

Karar öncesi 4.86 civarında işlem gören dolar/TL günün en düşüK seviyesi olan 4.8307’ye kadar geriledikten sonra saat 1558’de 4.8371/4.8399 seviyesinde işlem gördü.

TL’deki hareketi yorumlayan bankacılar kararla birlikte ABD Türkiye ilişkilerinin daha iyi bir görünüme kavuşabileceğini bu nedenle piyasalarda bir iyimserlik görüldüğünü belirttiler. Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Karar ABD ilişkileri açısından pozitif algılandı. TL pozitif” dedi.

Benzer bir trend tahvil/bono piyasasında da görüldü. Bankacıların verilerine göre gösterge 10 yıllık tahvilde bileşik getiri karar ardından 50 baz puanın da üzerinde bir düşüşle yüzde 17.50 civarına geriledi. 10 yıllık bileşik faiz dün TCMB kararı ardından yaklaşık 150 baz puan artışla tarihi rekor olan yüzde 18.50’yi aşmıştı.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2018, 20:19
YORUM EKLE