IMF’den faiz uyarısı

Uluslararası Para Fonu IMF, merkez bankalarına faizlerde ani bir artışa karşı temkinli olma çağrısı yaptı

IMF’den faiz uyarısı

CiddiGazete- ABD’nin 1.9 trilyon dolar değerindeki coronavirüs yardım paketi çoğu ülkeye yarar sağlayıp toparlanmaya yardımcı olsa da Uluslararası Para Fonu (IMF), merkez bankalarına faizlerde ani bir artışa karşı temkinli olma çağrısı yaptı.

IMF Sözcüsü Gerry Rice, basın bilgilendirme toplantısında yaptığı açıklamada, IMF’nin öncü tahminlerinin ABD’de Çarşamba günü kabul edilen Amerikan Kurtarma Planı Yasası’nın GSYH’yi üç yıl içinde yüzde 5-6 artıracağını gösterdiğini ancak nihai tahmine ulaşmak için daha fazla analize ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Ancak Rice son derece düşük dolar fonlama maliyetlerinin finansal koşulların aniden sıkılaşma riski olduğu anlamına geldiğini ve bu durumun “dikkatlice yönetilmesi” gerektiğini ifade etti.

Rice, “Fed ve gelişmiş ekonomilerdeki diğer merkez bankalarının, ekonomiye yönelik değerlendirme yaparken ve finansal piyasa koşullarının gereksiz bir şekilde sıkılaşmasını önlemek için varlık alımları ve faiz politikası hakkındaki görüş belirtirken yaptıkları gibi net bir şekilde iletişim kurmaya devam etmeleri anlamına geliyor” dedi.

Finansal piyasalarda yükselen tahvil getirilerinin toparlanmayı yavaşlatabileceği endişesi yaşanıyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), dünkü toplantısında halen coronavirüsün negatif etkilerinin sürdüğü euro bölgesi ekonomisinde borçlanma maliyetlerini düşük tutmak adına önümüzdeki çeyrekte tahvil alımlarını hızlandıracağını açıklamıştı.

Fed yetkilileri son haftalarda ABD Hazine tahvil getirilerindeki artıştan çok az endişe duyduklarını belirterek, son derece gevşek para politikasını bir süre değiştirmeyi planlamadıklarının sinyalini verdiler.

Rice, finansal kırılganlıkları ve ABD ile ticari ilişkileri zayıf olanlar başta olmak üzere gelişmekte olan piyasaların ve ekonomilerin, beklenmedik duruma yönelik politikalarla hazırlıklı olmaları gerektiğini söyledi.

IMF, 5-11 Nisan tarihlerinde online olarak düzenlenecek IMF ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları’nda yayınlayacağı Dünya Ekonomik Görünüm raporunda küresel ekonomik tahminlerini güncelleyecek.

KAYNAK: Sözcü

YORUM EKLE