İngiltere'den Türkiye'ye dev kredi

İngiltere, tarihinin en büyük altyapı ihracat finansmanını Ankara ve İzmir arasındaki hızlı tren hattı için sağlayacağını açıkladı

İngiltere'den Türkiye'ye dev kredi

CiddiGazete- İngiltere, tarihinin en büyük altyapı ihracat finansmanını Ankara ve İzmir arasındaki hızlı tren hattı için sağlayacağını açıkladı.

COP26 iklim zirvesine ev sahipliği yapan İngiltere’nin Ticaret Bakanlığı tarafından gece saatlerinde yapılan açıklamaya göre, ihracat kredisi kurumu UKEF, 503 kilometre uzunluğundaki hızlı tren hattına 2.1 milyar euro (2.3 milyar dolar) kredi sağlayacak.

İHALE SÜRECİ

Afyonkarahisar-Banaz hattının ihalesini ilk olarak 2016 yılında Tekfen Holding bağlı ortaklıklarından Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş. ile Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş. İş Ortaklığı aldı. Toplam 879 milyon TL bedelle alınan ‘Ankara-İzmir YHT Projesi'nin Afyonkarahisar-Uşak (Banaz) Kesimi ile Afyonkarahisar Direkt Geçişi Altyapı İnşaatı' işleri ihalesinin tamamlanma süreci ise 2016 yılında 36 ay olarak açıklandı. Buna göre, bu hattın 2019'da tamamlanması gerekiyordu.

Ancak sonraki süreçte Tekfen Holding bağlı ortaklıklarından Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş. ile Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş. İş Ortaklığı ihaleyi fesih etmiş. 2020 yılında pazarlık usulü yapılan ihaleyi bu kez ERG İnşaat, 2 milyar 163 euro bedelle kazanmıştı.

İNGİLİZ BAKANIN AÇIKLAMASI

Sözcü’nün aktardığına göre, İngiltere Ticaret Bakanı Anne-Marie Trevelyan yaptığı açıklamada, “Türkiye, İngiltere için hayati önem taşıyan bir ticaret ortağıdır… UKEF’in bugüne kadar gerçekleştirdiği en büyük sivil altyapı anlaşmasının da aynı derecede sürdürülebilir olması bir o kadar uygundur” diye konuştu.

Kredinin finansmanında Credit Suisse ve Standard Chartered Bank başta olmak üzere bankalar rol alacak.

NUREDDİN NEBATİ’NİN AÇIKLAMASI

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, anlaşmanın “yeşil kredi” yapısına sahip olacağını belirtti.

Nebati, “İngiltere hükümeti ile uzun süredir devam eden güçlü ilişkilerimiz ve işbirliğimiz açısından oldukça memnunuz ve işbirliğimizi gelecekte daha da güçlendirmeyi umuyoruz” dedi.

Açıklamaya göre projede İngiltere üretilen yüz milyonlarca sterlin değerinde demiryolu sistemi, sinyalizasyon ve elektrifikasyon ekipmanı kullanılması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2022, 17:52
YORUM EKLE