Kiralar için yeni düzenleme

Hükümet, kiralardaki artışların ardından hem kiracıları hem de ev sahiplerini koruyan düzenleme için harekete geçti

Kiralar için yeni düzenleme

CiddiGazete- Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı kira artışları konusunda düzenleme için çalışma başlattı. Dün bu konuda bir açıklama yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Hem ev sahibinin hukukunu, hem de kiracının hukukunu koruyacak makul bir formül ortaya çıkarsa, biz bu formülle ilgili adım atabiliriz" dedi.

TARAFLARI KORUYOR

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Borçlar Kanunu’nda kiracıları, kiralayanı koruyan önemli hükümler olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:

"Kötü niyetli bir şekilde bu konuda hareket edilmemiş olsa bu düzenlemeler hem kiracıları hem de ev sahiplerini gerçekten koruyor. Ancak son zamanlarda maalesef kiracıları zorlayan ve onları çıkarmak isteyen ve bu konuda kiracının karşılayamayacağı miktarda artış talep eden ev sahipleri olduğuna dair ciddi haberler var."

MAKUL BİR FORMÜL

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın çalışmasına katkı sağladıklarını anlatan Bozdağ, "Henüz çalışma bitmiş değil. Serbest sözleşme ilkeleri çerçevesinde kiralayan ile kiracı arasındaki ilişki ile şekilleniyor. Ama yasa, asgari müşterekleri ortaya koyuyor ve usulü koyuyor. Haksızlık yapmak isteyene karşı kiracıyı da koruyor, ev sahibini de kiracıya karşı koruyan hükümler var. Hem ev sahibinin hukukunu, hem de kiracının hukukunu koruyacak makul bir formül ortaya çıkarsa, biz bu formülle ilgili adım atabiliriz" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2022, 09:44
YORUM EKLE