Marketlerde yeni dönem

Ticaret Bakanı Pekcan, "Marketler genelde kendi markalarıyla üretim yaptırıp satıyorlar. Buna bir sınırlama getirip, diğer üreticilerin de bu marketlerde yer almasını zorunlu kılacağız" dedi

Marketlerde yeni dönem

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Perakende Yasası çalışmaları ile ilgili, "Marketler genelde kendi markalarıyla üretim yaptırıp satıyorlar. Buna bir sınırlama getirip, diğer üreticilerin de bu marketlerde yer almasını zorunlu kılacağız" ifadelerini kullandı.

Ticaret Bakanlığı, tüketicileri yakından ilgilendiren yasal düzenleme hazırlıkları yürütüyor.
Perakende satış, ürün güvenliği ve satış sonrası hizmetler düzenlemeleri değişiyor.
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, değişiklik hazırlıklarını, NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen'e anlattı.

YEREL ÜRÜNLER KULLANMA ZORUNLULUĞU
Pekcan şunları kaydetti:

“Taslak çalışmamız henüz tamamlanmadı. Coğrafi ürünlerin belli raf yüzdesinde kullanma zorunluluğu getiriyoruz.

Marketler kendi markalarıyla ürün üretip satıyorlar. Bu firmaları biz görmüyoruz. O firmaları yeterince güçlendiremezsek bunları nasıl uluslararası piyasada rekabet etmesini sağlayacağız. Kendi markalarıyla ürettirdikleri ürünlere belli bir yüzde koyacağız. Diğer markalara da yer verilmesini isteyeceğiz. Kendi markalarının da kimin tarafından üretildiğini koyma zorunluluğu getireceğiz.

YAKIN GRAMAJLI ÜRÜNLERE FARKLI RENKLE AMBALAJ

Bir gofret 100 gram, başka yerde 90 gram. Birbirine yakın gramajdaki ürünlere farklı renkte ambalaj zorunluluğu getireceğiz.

ÜRÜN TÜKETİCİYE ULAŞSA DA GERİ ÇAĞRILABİLECEK

Ürün güvenliği yasa taslağının son haline geldik. Hatalı ürünlerin tüketiciye ulaşsa da geri çağırılması mümkün olacak. Denetime tabi tuttuğumuz her ürün olabilir. Satış sonrası hizmetlerde servis zorunluluğu getiriyoruz.”

135 FİRMADAN SAVUNMA İSTENDİ
Yapılan denetimlerde 135 firmadan savunma istendiğini belirten Pekcan, gıda ve değir ürünlerde yüzde 45'a varan düşüşler olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2019, 12:46
YORUM EKLE