Prensten hükümete uyarı

Ürdün eski Veliaht Prensi Hamza bin el-Hüseyin, biriken hataları düzeltmek için faturanın vatandaştan çıkarılmaması konusunda hükümete uyarıda bulundu

Prensten hükümete uyarı

Ürdün Kralı 2. Abdullah'ın kardeşi Prens Hamza bin el-Hüseyin, biriken hataları düzeltmek için faturanın vatandaşa çıkarılmaması konusunda hükümeti uyardı.

Eski Veliaht (1999-2004) Prens Hamza bin el-Hüseyin, Bakanlar Kurulu'nun on gün süren istişare sonucu değiştirilen vergi yasa tasarısını dün onaylamasının ardından resmi Twitter hesabından açıklama yaptı.

“VATANDAŞIN CEBİNE EL UZATILMAMALI”

Prens Hamza, "İlk önce kamu sektörünün başarısız yönetimi konusundaki yaklaşımı düzeltmek, yolsuzlukla mücadele için ciddi adımlar atmak, vatandaş ile devlet arasındaki güveni yeniden inşa etmek gerekiyor. Birikmiş hataları düzeltmek için sürekli vatandaşın cebine el uzatılmamalıdır. Tabi amaç devleti uçuruma sürüklemek değilse" ifadelerini kullandı.

HÜKÜMET TASARIYI ONAYLADI

Ürdün hükümeti, dün Bakanlar Kurulu'nun on gün süren istişare ardından değiştirilen vergi yasa tasarısını onayladığını duyurmuştu.

Taslaktaki en önemli değişiklerden birinin, "geliri 18 bin dinardan (yaklaşık 25 bin dolar) az olan bir ailenin vergiden muaf tutulması" olduğunu açıklayan hükümet, bunun yanı sıra geliri yılda 9 bin dinardan (yaklaşık 13 bin dolar) fazla olan bireylerin de vergiye tabi olacağını belirtmişti.

Taslağın değişmeden önceki hali ise geliri yıllık 17 bin dinar olan aileden vergi alınmasını öngörüyordu.

Kral Abdullah da dün değişiklik yapılan taslağın, parlamentoda tartışılması yönünde kararname yayımlamıştı.

Hükümet tarafından onaylanan yasa tasarısı Kral'ın da talimatıyla ikinci aşama olarak tartışılmak üzere parlamentoya sunuluyor. Son olarak tekrar Kral'ın onayına sunulan yasa tasarısı daha sonra Resmi Gazete'de yayımlanıyor ve 30 gün içinde uygulamaya konuluyor.

IMF TARTIŞMASI

Ürdün'de Ömer er-Rezzaz hükümetinin yeniden tartışmaya açtığı "gelir vergisi yasa tasarısı" hükümet ile parlamentoyu karşı karşıya getirmişti.

Başbakan Yardımcısı Recai el-Maşer de katıldığı bir televizyon programında, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) gelir vergisi yasa tasarısının şu anki haliyle kabul edilmesi için hükümetten parlamento onayı istediğini söylemişti.

Maşer'in sözleri Temsilciler Meclisi Başkanı Atıf et-Taravne'nin tepkisini çekmiş, Taravne yaptığı yazılı açıklamada, "Parlamento, IMF'den talimat ve emir almaz; vergi yasa tasarısında yapılacak değişikliklerde sadece ulusal çıkarları dikkate alır" ifadelerini kullanmıştı.

NE OLMUŞTU?

Ürdün kamuoyunda IMF'nin diktesi olarak görülen gelir vergisi yasa tasarısı ilk olarak mayıs ayında önceki hükümet tarafından Temsilciler Meclisi'ne sevk edilmişti.

Ancak tepkilerin artması ve geniş çaplı protestolar üzerine Başbakan Hani el-Mulki istifa etmiş, Ömer er-Rezzaz'ın yeni hükümeti kurmasının ardından da tasarı geri çekilmişti.

IMF, Ürdün hükümetinden 100 milyon dinara ulaşan vergi kaçakçılığına çare bulması ve 180 milyon dinarlık vergi tahsilatı yapması talebinde bulunuyor.

YORUM EKLE