S&P’den Türkiye’ye uyarı

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global Ratings Türkiye bankacılık sektöründeki sorunlu kredilerin 2021’e kadar yüzde 20 seviyesini aşacağı tahmininde bulundu

S&P’den Türkiye’ye uyarı

CiddiGazete- Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu Standard&Poor's Global Ratings (S&P), Türk bankacılık sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kurum, Türk Lirası'ndaki değer kaybı ve büyüme ivmesindeki yavaşlama nedeniyle Türk bankacılık sektörünün varlık kalitesinde bozulma olabileceğini bildirdi.

S&P, bankacılık sektörünün tahsili gecikmiş alacak oranının 2021'e kadar yüzde 11-12'ye yükselebileceğini, yapılandırmalar da dahil edildiğinde sorunlu kredilerin 2019'daki yaklaşık yüzde 10 seviyelerinden yüzde 20'nin üzerine yükselebileceğini öngördü.

Raporda bankaların kredi portföyünün çeşitlendirildiği ancak özel sektör borçluluğunun diğer gelişmekte olan ülkelere göre yüksek olduğu vurgulandı. Kredi Garanti Fonu aracılığıyla kredi büyümesinin, kamu bankalarının kredilerde daha büyük rol almasının ve döviz cinsi kredilerin oranının yüksek olmasının riskleri artırdığı ifade edildi.

Sektörün kârlılığının yakın vadede düşük faiz ortamından destek bulacağı da belirtildi.

Bankacılık sektörünün takipteki kredilerinin toplam kredilere oranı yüzde 4.64 seviyesinde bulunuyor.

YORUM EKLE