Vatandaşa örtülü zam, şirketlere kıyak

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın: “Meskende çıplak fiyatta yapılan indirim vatandaşa yansımayacak çünkü özel şirketlere ödenen dağıtım bedelini artırdılar

Vatandaşa örtülü zam, şirketlere kıyak

CiddiGazete- CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) açıkladığı yeni tarife ile mesken ve ticarethanelere elektrik birim fiyatında gerçekleştirilen indirim tutarından daha fazlasının dağıtım bedeline zam olarak yansıtıldığını vurguladı.

EPDK’nın 1 Nisan itibarıyla yürürlüğe koyduğu, 2022 yılının ikinci çeyrek dönemini kapsayan tarifede mesken ve ticarethane abonelerine birim fiyatta indirim yapılırken, bu indirim tutarıyla özel dağıtım şirketlerinin kasasına giden dağıtım bedelinin artırıldığını ifade eden Ahmet Akın şunları kaydetti:

“Meskende çıplak fiyatta yapılan indirim vatandaşa yansımayacak, çünkü özel şirketlere ödenen dağıtım bedelini artırdılar. Hem düşük hem yüksek kademede kilovatsaat başına şirketlere ödenen dağıtım bedeli 32,9483 kuruştan 33,5187 kuruşa çıktı. Buna göre dağıtım bedeli kilovatsaat başına 0,5704 kuruş artmış oldu.

Meskende yapılan indirim oranından daha fazla tutarda dağıtım bedelinde artış yapılması vatandaşın faturasına yansıyacak.

Buna göre meskende kilovatsaat başına vatandaş 0,0272 kuruş daha fazla ödeyecek. Yapılan bu düzenlemeyle ayrıca ayrıca ticarethane aboneleri de kilovatsaat başına 0,0278 kuruş daha fazla ödemek zorunda kalacak. Tutarlar çok düşük görülebilir ancak dağıtım bedeline yapılan yaklaşık yüzde 1,8 tutarındaki zam faturalara artış olarak yansıyacak.

Asgari 240 kilovatsaat elektrik tüketiminde mesken abonelerinde artış bir aylık faturada en az 6 lira 52 kuruş olacak.

Ticarethanede ilk kademe olan 900 kilovatsaatlik tüketimde ise artış 25 lira 2 kuruş olarak gerçekleşecek.

İktidar faturalara yansıması en fazla 3 lira olan TRT payını kaldırmasının üzerinden henüz 3 ay geçmeden dağıtım bedeli üzerinden vatandaşa örtülü zam yaptı.”

YORUM EKLE