CiddiGazete- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adıyaman'ı ziyaret etti. Adıyaman ziyaretine Devlet Bahçeli'yi de götüren Erdoğan, depremin ilk iki gününde yeterli arama kurtarma çalışması yapılmadığını kabul ederek, vatandaşlardan helallik istedi.

Erdoğan şöyle dedi: Bugün 21. günü artık geride bırakıyoruz, 22. gündeyiz. Büyük felaketten bu yana 10 bin artçı deprem yaşadık. Her şeyin farkındayız. Maalesef ilk birkaç gün Adıyaman'da arzu ettiğimiz etkinlik ve çalışma yürütemedik. Bunun için sizden helallik istiyoruz.

"MİLLETİMİZDEN 1 YIL SÜRE İSTİYORUZ"

Konuşmasında depremde büyük hasar gören kentlerde yapılacakları da anlatan Erdoğan "Bunlar için milletimizden 1 yıl süre talep ediyoruz. Bizim de eksiklerimiz, kusurlarımız hatalarımız olabilir ama her alanda milletimizin huzuru refahı için canla başla çalıştığımızı hiç kimse inkar edemez" diye konuştu.

"DALKAVUKLARA ASLA KULAK ASMAYIN"

Van, Bingöl, İzmir depremlerinden sonra yapılanları hatırlatan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

- Bu kentlerde nasıl başardıysak Allahın izniyle burada da başaracağız. Yeter ki birliğimize, beraberliğimize kardeşliğimize sıkı sıkı sahip çıkalım.

- Dalkavuklara asla kulak asmayın. Bir tarafta AFAD'a saldıran, bir taraftan Kızılay'ımıza saldıran, STK'larımıza saldıran bu dalkavuklara asla kulak asmayın.

- Sizinle yan yana olan kim? Sizlerle beraber bu yolda yürüyen kim? Onlarla beraber milletçe bu dirayeti gösterdiğimiz müddetçe Allah'ın yardımıyla hiçbir felaket, hiçbir saldırı, hiçbir tuzak bizi yıkamaz.

- Depremin 22. günündeyiz. Ülkemizin 6 Şubat sabahı 04.17'de yaşamış olduğu o büyük felaketten bu yana gerçekten 10 bin artçı deprem yaşadık.

- Depremden birkaç gün sonra 10 Şubat Cuma günü Adıyaman'a gelmiş, çadır kentimizdeki depremzede vatandaşlarımızla yaşadığımız felaketin acısını paylaşmaya çalışmıştık. O günden bugüne Adıyaman çok değişti.

- Dünyada eşi benzeri görülmedik şekilde üst üste yaşadığımız güçlü depremlerin ve artçıların yol açtığı yıkımların en çok etkilediği şehirlerimizden biri de Adıyaman'dır.

- Sarsıntıların yıkıcı etkisi, olumsuz hava şartları, hasar gören alt yapının getirdiği zorluklar gibi sebeplerle maalesef ilk bir kaç gün Adıyaman’da arzu ettiğimiz etkinlikte çalışma yürütemedik. Bunun için sizden helallik istiyorum. Her şeyin fakındayız ve gereğini yaptığımızdan, yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

- Deprem bölgesinin tamamında 44 bin 374 vatandaşımız vefat ederken, 115 bini aşkın vatandaşımız yaralı olarak yıkıntıların altından kurtarıldı.

- Adıyaman'da da çoğunluğu şehir merkezinde olmak üzere milletvekilimiz Yakup Taşın da aralarında bulunduğu 6 bin 13 vatandaşımız hayatını kaybetti. 17 bin 499 vatandaşımız da yaralandı.

İyi Parti'ye kurşun atan zanlı yakalandı İyi Parti'ye kurşun atan zanlı yakalandı

- Depremin ardından 62 bin 500 Adıyamanlı vatandaşımız yarısı İstanbul'a olmak üzere hava ve kara yolu ile diğer şehirlerimize tahliye edildi. Kendi imkanları ile başka yerlere gidenlere de her türlü kolaylığı gösterdik.

- Depremin bölgesinin tamamında 185 bin 345 binadaki 553 bin 415 bağımsız bölümün yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğu görüldü. Adıyaman’da ise 24 bin 497 binadaki 64 bin 349 bağımsız bölümün yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğu tespit edildi.

- Arama kurtarma çalışmalarının bitmesiyle birlikte enkaz kaldırma işleri hızlandı. Aynı şekilde zarar tespit işlemleri de tamamlanmak üzeredir. İlk günlerden itibaren kurulmaya başlanan çadır kentlerdeki yaklaşık 4 bin 600 çadırda 14 bine yakın vatandaşımız hayatını sürdürüyor.

- Ayrıca 44 binden fazla vatandaşımıza da kendi evlerine yakın yerlerde kalabilmeleri için çadır dağıttık. Yurtlarımızda ve Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı okullarımızda yaklaşık 4 bin kişi barınıyor. Konteyner ve prefabrik yapılardan oluşan geçici barınma merkezlerinin kurulumuna da başladık.

"KİRA YARDIMINI 2 BİN LİRADAN 3 BİN LİRAYA ÇIKARDIK"

- Adıyaman'da 16 bine yakın konteyner kurmayı planlıyoruz. İlk konteyner yerleşimlerinin faaliyete geçmeye başladığını görüyoruz. İnşallah kısa sürede isteyen vatandaşlarımızı nispeten daha iyi şartlara sahip konteyner ve prefabrik alanlara kavuşturacağız.

- Konteyner veya kira yardımı talep eden 70 bin Adıyamanlı kardeşimizden hiçbirinin mağduriyetine izin vermeyeceğiz. Kira yardımlarının alt tutarını 2 bin liradan 3 bin liraya çıkardık.

- Ayrıca hiçbir ayrım yapmaksızın herkese 15 bin lira taşınma yardımında bulunuyoruz. Depremde vefat eden vatandaşlarımızın yakınlarına da acil ihtiyaçları için 100 bin lira veriyoruz.

"ATA YURDUNUZU ASLA KALICI OLARAK TERK ETMEYİN"

- Kentsel dönüşüm projelerini hızlandırmak başta olmak üzere tüm şehirlerimizi en kısa sürede afetlere hazırlıklı hale getirmek için ne gerekiyorsa yapacağız. Binlerce yıllık medeniyetlere ev sahipliği yapan, bin yıldır kardeşçe yaşadığımız şehirlerimizin yapısal değişime uğramasına göz yumamayız.

- Şehrinize sahip çıkın, ata yurdunuzu asla kalıcı olarak terk etmeyin. Yıkılan her konutun daha iyisini, güzelini, güvenlisini, yenisini yapıp vereceğiz. Yıkılan her konutun daha iyisini, güzelini, güvenlisini, yenisini yapıp vereceğiz.