AKP’li vekilin oğluna jet atama

AKP’li Harun Karacan’ın oğlu 17 Haziran’da THK’ya üye oldu. Aradan 1 ay geçmeden Eskişehir Şubesi’ne başkan atandı. Genç Karacan’ın görevleri bununla da sınırlı değil

AKP’li vekilin oğluna jet atama

CiddiGazete- Türk Hava Kurumu (THK) Eskişehir Şubesi geçtiğimiz eylül ayından bu yana kayyum tarafından yönetiliyordu. AKP Eskişehir Milletvekili Harun Karacan’ın 26 yaşındaki oğlu Alihan Karacan 17 Haziran tarihinde THK’ya üye oldu. Kurumun hiçbir kademesinde görev almayan Alihan Karacan aradan 1 ay bile geçmeden şube başkanlığına atandı.

GÖREVLERİ DÖRTLEDİ

THK Tüzüğü'ne göre şube yönetimleri üç yılda bir yapılan genel kurulda seçimle belirleniyor. Ancak Alihan Karacan, Gümrük ve Ticaret eski Bakanı Cenab Aşçı'nın kayyum heyeti başkanlığı yaptığı THK yönetimi kararıyla atamayla bu göreve getirildi.

Karacan, THK İl Başkanlığı'nın yanı sıra Eskişehir Kızılay Başkan Yardımcılığı, Satranç Federasyonu İl Temsilciliği ve Kosova Fahri Konsolosluğu'nu da eş zamanlı yürütüyor.

EN YÜKSEK GELİRE SAHİP ŞUBE

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine göre, AKP Milletvekili Harun Karacan, 7 akaryakıt istasyonu olan Karacan Şirketler Grubu'nun yönetim kurulu başkanlığını sürdürüyor. Harun Karacan, 2017'de bir süre AKP Genel Başkan Yardımcılığı görevini de üstlenmişti.

THK'nın en yüksek gelire sahip olan Eskişehir Şubesi'nde planör pilotaj, paraşüt, yelkenkanat, model uçak ve insansız hava aracı eğitimleri ücretsiz olarak veriliyor.

“BUNLAR NE TÜZÜK NE KANUN TANIYORLAR”

THK'da, genel kurul pandemi nedeniyle ertelenmişti. Normalleşme süreciyle genel kurulun yapılması beklenirken önce Başkan Nevzat Yalçın ardından tüm il yönetimi istifa etti.

THK'da Genel Başkan Vekilliği dahil 40 yılın üstünde görev yapan Eskişehir İl Başkanı Yalçın, yeni atama için şöyle dedi:

17 Haziran'da grup halinde gelip üye oldular. Personele, ‘Buraya başkan olacağım, hepimiz yönetici olacağız' demişler. Aynı gün istifa ettim.

Bunlar ne tüzük tanıyor, ne dernekler kanunu. Kayyum, üye olan 7 kişiyi yönetime atadı. Biz menfaat peşinde değiliz. Ne itibara ne saltanata ihtiyacımız var.”

YORUM EKLE