Akşener’in danışmanına saldırı

İYİ Parti kurulana kadar BengüTürk TV'de Meral Akşener aleyhinde yayın yapan, daha sonra basın danışmanlığına atanan Murat İde, evinin önünde saldırıya uğradı. Polis, olay yerinden kaçan dokuz kişiden 5'ini gözaltına aldı

Akşener’in danışmanına saldırı

CiddiGazete

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in danışmanı gazeteci Murat İde evinin önünde saldırıya uğradı.

Murat İde'nin, KRT'de saat 11.00'de yayınlanan "Burası Çok Önemli" isimli programın ardından Maslak'taki evine giderken yol boyunca üç araç tarafından takip edildiği, saldırıyı 7-8 kişilik bir grubun gerçekleştirdiği iddia edildi.

İde'nin yumruklu ve sopalı saldırı sırasında ruhsatlı silahını çektiği ve havaya ateş ederek kurtulduğu belirtilirken, saldırganların kaçtığı öğrenildi. Olayın ardından Emniyette ifade veren İde'nin sağlık durumunun iyi olduğu kaydedildi.

İDE'DEN İFADE SONRASI AÇIKLAMA

Emniyet’te verdiği ifade sonrası açıklama yapan İde, şunları söyledi:

"Programdan sonra eve geçtim tam girerken farkettim. Ancak o sırada müdahale imkanı olmadı. 7-8 kişiydi sanıyorum saldırdılar. O arada bir arbede oldu aramızda. Sonra benim ruhsatlı silahım yere düştü. Onu görünce kaçtılar.

Bir süredir böyle hadiseler oluyor. Bilgimiz vardı, böyle bir hazırlık vardı. Daha dikkatli ve temkinli oluyorduk. Bunları çok öneme almıyorum ama hoş olmayan, fikri bir mücadelenin bu şekilde sokağa düşürülmüş olması, hoş değil. Hele hele geçmişte kıymet verdiğimiz insanların talimatıyla olması hakikaten yakışmıyor."

SON DAKİKA...

Murat İde’ye saldırıyla ilgili şüphelilerin kaçtığı belirlenen iki araç takibe alındı.

Araçlardan biri polis tarafından durduruldu.

Dokuz kişi olduğu değerlendirilen saldırganlardan beşi gözaltına alındı.

Polisin diğer şüphelileri arama çalışması sürüyor.

AKŞENER'DEN TEPKİ: HİÇBİR TEHDİDE BOYUN EĞMEYECEK

Olayın ardından Akşener Twitter'dan yaptığı açıklamada İde'ye geçmiş olsun dileklerini sundu.

"Basın danışmanım, korkusuz gazeteci Murat İde'ye yapılan alçak saldırıyı şiddetle kınıyor, kardeşime geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum" diyen Akşener, "Bilinsin ki; Biz İYİ'ler, milletimiz için doğru bildiklerimizi daima cesurca söyleyecek, hiçbir tehdide boyun eğmeyecek ve asla susmayacağız" ifadelerini kullandı.

"SALDIRININ KAYNAĞI BELLİ"

İde'nin saldırıya uğradığı haberini gazeteci Serdar Akinan sosyal medya hesabından paylaştı. Akinan, "Meral Akşener'in basın danışmanı, KRT TV program yapımcısı Murat İde saldırıya uğradı. Kalabalık bir grup İde'yi evinin önünde darp etmeye kalktı. Ruhsatlı silahını çeken arkadaşımız başıbozukları dağıtmış. Saldırının kaynağı belli. Korkutamazsınız" dedi.

Murat İde, hem KRT’deki programları hem Yeniçağ Gazetesi'ndeki yazıları nedeniyle MHP tarafından eleştiriliyordu.

Sol görüşlü olmasına rağmen Murat İde önce Devlet Bahçeli tarafından MHP genel merkezinde istihdam edilmeye başlandı, daha sonra BengüTürk TV'nin yönetimine atandı. MHP'deki kongre sürecinde Bahçeli tarafında yer alarak, "tarla kongresi" sırasında genel kurul talep edenlere karşı "bozkurt belgeseli" yayınlayarak gündeme geldi. Murat İde, İYİ Parti kurulduğunda, Akşener tarafından basın danışmanlığına atandı.

BASIN KONSEYİ’NDEN TEPKİ: BU TÜR SALDIRILARLA GERÇEK GAZETECİLER YILDIRILAMAZ

Basın Konseyi yaptığı yazılı açıklamayla saldırıya tepki gösterdi. Basın Konseyi’nden yapılan açıklama şöyle:

“KRT TV programcısı, Yenicağ Gazetesi yazarı, gazeteci Murat İde'ye evinin önünde yapılan saldırıyı nefretle kınıyoruz.

Programını tamamladıktan sonra aracına binip evine doğru giderken yakın izlemeyle kapısına kadar takip edilen İde'nin bir grup saldırganın kapıda sopalı yumruklu saldırısına uğraması, aslında halkın haber alma hakkına saldırıdır. Ruhsatlı silahını kendini korumak için havaya doğrultması karşısında saldırganlar kaçarlarken, Murat İde de canını kurtarmıştır.

Yazılarına ve televizyonda söylediklerine tahammül edemeyenlerin kimliklerinin derhal açıklanmasını ve gereken cezaya çarptırılmalarını bekliyoruz.

Bu tür saldırılarla, yumruklarla gerçek gazeteciler yıldırılamaz.

Kendi gerçeğinden korkanların bu tür yanlışlardan dönmelerinin doğru olacağını hatırlatıyor, Murat İde'ye geçmiş olsun diyoruz.”

MHP GENEL SEKRETERİ HEDEF ALMIŞTI

Murat İde, Yeniçağ gazetesindeki köşesinde "Devlet Bey, ben yoruldum!" başlıklı bir yazı kaleme almıştı. İde yazısında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi eleştirmişti.

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Bahçeli'ye yönelik eleştirileri nedeniyle Murat İde'yi hedef almıştı.

Büyükataman iki gün önce yaptığı yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı:

“’Ben yoruldum. Ben usandım. Ben sustum’ diyen ve açıklamaları çarpıtmak üzerine kurulu gazetecilik anlayışına sahip yabancı ‘ide'lere ‘Yorulmazsın, usanmazsın’ demiyoruz, ‘Sen utanmazsın, sen arlanmazsın’ diyoruz.”

İLK DEĞİL

Aynı çevreler daha önce de Odatv yazarı Sabahattin Önkibar, Yeniçağ Gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirağ ve Yeniçağ Ankara eski temsilcisi Ahmet Takan'a saldırmışlardı.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2019, 13:03
YORUM EKLE