Bakan Kurum: Hepsi yıkılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kapadokya'da tespit edilen 100'ün üzerinde kaçak yapı olduğunu ifade ederek, "Bunların hepsi de yıkılacak” dedi

Bakan Kurum: Hepsi yıkılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çeşitli ziyaretlere bulunmak üzere Tekirdağ'a geldi. Tekirdağ’da çeşitli temaslarda bulunan Bakan Kurum, İmar Barışı hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

İmar Barışı kapsamında 31 Aralık 2017'den sonra yapılan kaçak yapıların yıkılacağını belirten Kurum, "Nevşehir Kapadokya'da tespit ettiğimiz 100'ün üzerinde kaçak yapı var. Bunlar 31 Aralık 2017 tarihinden sona yapılmış yapılar. Bu yapılar İmar Barışı'na dahil değildir. Bu yapılara ilişkin hem savcılığa suç duyurusunda bulunduk hem de Valiliğimiz bu sürecin götürülmesini anbean takip ediyor. Bu yapılar İmar Barışı'na girmeyecek. Bunların hepsi de yıkılacak. İmar Barışı'nı iyi anlamak lazım. İmar Barışı 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış kaçak yapıların devletimizle olan barışı, vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi adına yapılmış bir kanun düzenlemesidir. Bu kanun düzenlemesiyle birlikte elektriğini, suyunu, doğal gazını alamayan vatandaşımızın önünü açmak için yapılmış bir düzenleme. O yüzden bunu iyi anlamak lazım. 31 Aralık 2017 tarihinden sonra yapılmış hiçbir yapıyı ilgilendirmiyor ve bunların hepsinin tespitini yapıp yıkımlarını gerçekleştireceğiz" diye konuştu.
Bakan Kurum, İmar Barışı'ndan 8,5 milyon kişinin yaralandığını açıklayarak, "Biz İmar Barışı'na gelir olarak bakmıyoruz. Yaklaşık 8,5 milyon vatandaşımız yararlandı. İnşallah bu 14-15 milyonlara ulaşacak. Çok ciddi talep var. 31 Aralık 2018 tarihine kadar başvuruları uzattık" dedi. (dha.com)

YORUM EKLE