Bilal Erdoğan'dan maaş hesabı!

Bilal Erdoğan: "Burada yıllık kazancı diyelim ki 5 bin dolar (74 bin TL), 10 bin dolar (148 bin TL) olan bir insan, sanıyor ki Amerika'da 30 bin dolar (445 bin TL) kazanan insan daha rahat bir hayat yaşıyor"

Bilal Erdoğan'dan maaş hesabı!

CiddiGazete- Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan, Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesi’nde öğrencilerle bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan, üniversite ve TÜGVA İl Temsilciliği tarafından, Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen "Gençlik Buluşması"ndaki sözleri, sosyal medyada tartışıldı.

Bilal Erdoğan'ın gençlerin yurt dışına gitmek istemesiyle ABD ve Türkiye'deki hayat şartlarını karşılaştırdığı konuşması şöyle:

"15 YILIM YURT DIŞINDA GEÇTİ"

"Yurt dışına gitmek istemekte bir sorun yok. Benim de 15 yılım yurt dışında geçti. Amerika ve İtalya'da yaşadım. Ben Amerika'da çalıştığım dönemde, orada Türkler arasında bir laf vardı, 'Burada 10 yıl kalan geri dönmez' derlerdi. Ama herkes 10 yıl kalamıyor. Bir şekilde tutunamayanlar vardır, geçinemeyenler vardır. Birçok zorluklar vardır. Amerika'da, Avrupa'da olduğu gibi sosyal devlet anlayışı olmadığı için ekmek aslanın ağzında. ‘Altta kalanın canı çıksın’ sistemi var. Daha sonra ben, 10 yılı tamamladım ve geri döndüm. Hiçbir zaman Amerika’da kalıcı olmayı istemedim. Ama Amerika'da üniversitede master yaptığım zaman, Dünya Bankası'nda çalışırken oralardan ne kazanabilirim, görgü olarak bilgi, hep bunları anlamaya çalıştım ve Türkiye'ye sonunda da dönmek ve öğrendiğim bilgiyi kendi milletim ve ülkemle paylaşabilmek... Onun için döndükten sonra sivil toplum kuruluşlarında görev aldım.

ABD-TÜRKİYE KARŞILAŞTIRMASI

Sizlerin de yurt dışına bilgi için, görgü için, Türkiye'de bulamayacağınız tecrübeler ve örnekleri yaşamak için gitmenizde bir beis yok. Ama göreceksiniz ki yurt dışında yaşamak, şu an burada gördüğünüz gibi değil. Neymiş efendim, orada dilenci bile daha fazla kazanıyormuş, daha rahat yaşıyormuş da... Böyle değil. Dünyada yaşamak, nereye giderseniz gidin kolay değil, kendine göre zorlukları var. Mesela burada yıllık kazancı diyelim ki 5 bin dolar, 10 bin dolar olan bir insan, sanıyor ki Amerika'da 30 bin dolar kazanan insan daha rahat bir hayat yaşıyor. Hayır, böyle değil. Amerika'da 30 bin dolar kazanan insan, yıllık söylüyorum, aylık diyelim ki 3 bin dolar kazanan bir insan, Türkiye'de 5 bin lira kazanan insandan daha kötü şartlarda yaşıyor.

"BÜTÜN DÜNYAYI GEZMİŞ ABİNİZ..."

Yurt dışında ne tecrübe kazanırsanız kazanın ama sonunda 'yine yurdum, yine yurdum' diyeceksiniz. Çünkü bülbülü altın kafese koymuşlar, 'yine de vatanım' demiş. Bizim gençlerimize düşen, bize düşen; yurt dışında almamız gereken ne varsa almaya çalışalım, getirelim ülkemizin içine koyalım. Çünkü ülkemiz dünyanın en güzel ülkesi. Bunu bütün dünyayı gezmiş bir abiniz olarak söylüyorum. İstanbul dünyanın en güzel şehri, Türkiye dünyanın en güzel ülkesi."

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2022, 09:49
YORUM EKLE