EYT için 5 formül iddiası

Hükümetin emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için 5 formül üzerinde çalıştığı, bu formüller arasında Almanya ve Finlandiya modellerinin de bulunduğu iddia edildi

EYT için 5 formül iddiası

CiddiGazete- Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) sorununun çözümü için AKP hükümetinin 5 formül üzerinde çalıştığı ileri sürüldü. Sabah gazetesinde yer alan habere göre söz konusu formüller şunlar:

1- KISMİ EMEKLİLİK

İlk formül 'kısmi emeklilik' olarak tanımlanıyor. Buna göre, Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanlar 10 yıl prim ödeyerek emekli olabiliyor. Buna kısmi emeklilik adı veriliyor. Böylece 3600 prim gününü tamamlayanlar kadınsa 50, erkekse 55 yaşını da doldurmak şartıyla emekli olabiliyorlar. Emeklilik yaşını 3600 prim gününü ya da 50-55 yaş şartını tamamladığı tarih belirliyor. Ancak EYT kapsamında 3600 prim günü olanlar için kadınsa 50, erkekse 55 yaşını tamamlayanların emekli edilmeleri bir formül olarak duruyor.

2- EMEKLİLİK İÇİN YAŞ YERİNE PRİM GÜN SAYISI VE SİGORTA SÜRESİNE BAKILMASI FORMÜLÜ

Bu formülde ise 1999 yılı öncesindeki emeklilik şartları dikkate alınıyor. Yani kadınlarda 20 yıllık (7200 gün), erkeklerde ise 25 yıllık (9 bin gün) sigortalılık süresini tamamlayanların yaş şartına bakılmadan emekli olması durumu ortaya çıkıyor.

3- KADEMELİ EMEKLİLİK FORMÜLÜ (ALMANYA MODELİ)

Almanya'da daha önce uygulanan formüle göre sigortalıya bir teklif sunuluyor. Emeklilik için kaç yıl kalmışsa her yıl için belli oranda kesinti yapılıyor. Burada kesinti oranı yıllık yüzde 2 oluyor. Yani emekliliğine 4 yıl kalmış birinden yüzde 8 kesinti yapılıyor. Böylece daha az maaşla daha erken emeklilik olma teklifi sunuluyor.

4- PRİM TAMAMLAYARAK EMEKLİ OLMA

Buna göre, 9 Eylül 1999 öncesinde işe girenler için ilk sigortalı oldukları tarihe göre 5000 ile 5975 gün arasında prim gerekiyor. Burada primini tamamlayanların yaşına bakmadan hak sahibi olması durumu ortaya çıkıyor.

5- EMEKLİLİĞE KADAR MAAŞ KESİNTİSİ, EMEKLİLİK ŞARTLARI TAMAMLANDIĞI MAAŞ KESİNTİSİZ DEVAM EDİLMESİ (FİNLANDİYA MODELİ)

EYT'de bu modelde Almanya'da uygulanan sisteminde olduğu gibi belli oranda kesinti belirleniyor ve sigortalı kesintiyle erken emekli oluyor. Ancak yasanın söylediği yaşa gelip emeklilik şartları oluşunca kesinti ortadan kalkıyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2022, 12:19
YORUM EKLE