Safranbolu 100 bini buldu

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Karabük'ün Safranbolu ilçesinde, hafta sonuyla birleşen Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla 100 bin turisti ağırladı

Safranbolu 100 bini buldu

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve "En iyi korunan 20 kent" arasında bulunan Karabük'ün Safranbolu ilçesinde, hafta sonuyla birleşen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yaşanan yoğunluk esnafın yüzünü güldürdü.

Kültür turizminin önemli notalarından Safranbolu'da yerli ve yabancı ziyaretçiler, Türkiye'nin en uzun mağaralarından biri olan Mencilis Mağarası, Kristal Teras ve kanyonları gezerek keyifli vakit geçirdi.

İhtiyaçlara uygun tasarlanarak estetik biçimde şekillendirilmiş 3 katlı 6-8 odalı geleneksel evlerin yer aldığı "açık hava müzesi" konumundaki ilçede, 3 günlük tatil dolayısıyla otel ve pansiyonların tamamı doldu.

"3 GÜNLÜK YOĞUN BİR TATİL"

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Fatih Ürkmezer, üç günlük yoğun bir tatil geçirdiklerini söyledi.

Havaların da 3 gün çok iyi gittiğini dile getiren Ürkmezer, "İlçemiz, Türkiye'nin en önemli kültür turizm merkezlerinin başında geliyor. Safranbolu'ya geldiğinizde, bastığınız her yer tarih, kültür ve sanat... İnsanların bu 3 günü ve bunun gibi günleri en iyi değerlendirebilecekleri sezon. Safranbolu sadece tarihi konaklardan ibaret bir yer değil, kanyonları, mağarası, terasları ve doğasıyla muhteşem bir yer" diye konuştu.

İlçede kısa tatillerde yoğunluğun üst seviyeye çıktığını aktaran Ürkmezer, "Resmi ve dini bayramlar en yoğun olduğumuz dönemler. Bu 3 günlük tatilde de bu böyle oldu. Beklemiş olduğumuz 100 binlik turist hedefini yakalamış olduk. Tatil süresince otel ve pansiyonlar tamamen doldu. Bu 3 günlük tatilde de esnafımızın yüzü güldü. Gerekli tüm tedbirlerimiz alarak ilçeye gelen yerli ve yabancı misafirlerimizin huzur ve güven ortamında tatil yapmalarını sağladık" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE