Sancak’ın yeğenine İstanbul’da arazi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla hükümete yakın iş insanı Ethem Sancak'ın yeğeni Murat Sancak'a ait şirkete İstanbul'da 172 bin metrekarelik arsa tahsis edildi

Sancak’ın yeğenine İstanbul’da arazi

CiddiGazete- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, İstanbul’un Silivri ilçesindeki 172 bin metrekarelik alan, Maxicells İlaç Sanayii Anonim Şirketi’ne ‘münferit yatırım yeri’ olarak tahsis edildi.

10 milyon TL sermayeli Maxicells İlaç Sanayii Anonim Şirketi, hükümete yakın iş insanı Ethem Sancak’ın yeğeni Murat Sancak’a ait.

RESMİ GAZETE’DEKİ KARAR

Resmi Gazete’de yer alan karar şu şekilde:

“İstanbul ili, Silivri ilçesinde bulunan ve ekli haritada sınırları gösterilen alan, Maxicells İlaç Sanayi Anonim Şirketine münferit yatırım yeri olarak tahsis edilmiştir. Söz konusu yatırımcı tarafından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesabına yatırılacak tutar, sabit yatırım tutarının binde biri olarak belirlenmiştir.”

ŞİRKETİN FAALİYETLERİ!

Murat Sancak 2017 yılında SGK, Sağlık Bakanlığı ve Kızılay ile ‘plazmadan yerli ilaç üretme tesisi kurmak’ için protokol imzalamıştı.

Maxicells tarafından hazırlatılan proje tanıtım dosyasında Silivri’deki araziye inşa edilecek fabrikanın maliyetinin 4.7 milyar TL’yi bulacağı ifade edilmişti.

Söz konusu ihale kapsamında Türkiye'de beş kan toplama merkezi kurulması gerekirken üç yıllık süre zarfında tek çivi bile çakılmamıştı.

Aynı firmanın Avrupa'dan Türkiye'ye bir yıldan az kullanım ömrü olan kan ürünü sokulmasının yasak olmasına karşın proje kapsamında kullanım ömrü üç ay olan ürünleri ithal ettiği ortaya çıkmıştı.

Şirket 21 Ekim 2020 tarihinde ‘plazma ürünleri elde edilmesi projesi’ kapsamında ‘kan fransinasyonları, bağışıklık sağlayan ürünler ve ilaç üretim tesisi’ için ÇED süreci başlattığını açıklamıştı.

KAYNAK: Sözcü

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2020, 12:38
YORUM EKLE