Ülkücü Erol Dok hayatını kaybetti

12 Eylül döneminde idamla yargılanan MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası sanıklarından Yüksek Ziraat Mühendisi ve Yazar Erol Dok, ATO'daki Kitap Fuarı'nda geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti

Ülkücü Erol Dok hayatını kaybetti

CiddiGazete- MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası sanıklarından Yüksek Ziraat Mühendisi ve Yazar Erol Dok, ATO'daki 16. Ankara Kitap Fuarı'na katıldı.

Arkadaş grubuyla sohbet eden Dok, bir süre sonra kalp krizi geçirdi. Müdahale edilen Erol Dok, yaşama döndürülemedi ve hayatını kaybetti.

Dok'un sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Babamız Erol Dok Hakk'ın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 31 Ekim Pazar günü saat 13.00'te Karşıyaka Mezarlığından kaldırılacaktır" denildi.

EROL DOK KİMDİR?

Aslen Trabzonlu olup 1957 yılında Ankara Çinçin'de doğdu. İlk ve orta tahsilini Ankara'da tamamladı. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesini bitirdi.

12 Eylül 1980 öncesi Ülkü Ocakları, Ülkücü Gençlik Derneğinde çeşitli kademelerde görev aldı ve genel merkezde yöneticilik yaptı.

12 Eylül askeri darbesinin ardından, 19 Ağustos 1981'de başlayan MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası'nda 83 numaralı sanık olarak idamla yargılandı.

Ankara Ulucanlar ve Mamak Askeri Cezaevlerinde 5 yıla yakın süre tutuklu kaldı.

Türk Ocakları, Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı, Türk Ziraat Mühendisleri Birliği ve Vakfı, Türk Kooperatifçilik Kurumu ve Vakfı gibi çeşitli dernek ve vakıflarda yönetim kurulu üyeliği yaptı.

Milliyetçi Hareket Partisi ve Büyük Birlik Partisi ile siyasetin içerisinde yer aldı. Büyük Birlik Partisi kurucularından olup, Başkanlık Divanında görev yaptı. Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatıyla siyaseti bıraktı.

"Yeni Bir Dünya için Yeni Bir Türkiye / Millî Mücadele'den Millî Mutabakat'a Muhsin Yazıcıoğlu" adlı kitabı derledi ve yayımladı.

Muhsin Yazıcıoğlu’nun vefatının ardından kurulan "Muhsin Yazıcıoğlu Gönüllerde Birlik Vakfı"nın Kurucu Mütevelli Heyeti üyesidir.

Uzun yıllar serbest ticaret ile uğraştı. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2021, 22:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mediha
Mediha - 1 ay Önce

Mekanı cennet olsun Erol abinin

Mahmut  Avci
Mahmut Avci - 1 ay Önce

Erol Dok Hocamızın Vefaatını Derin Dir Üzüntü Ìle Öğrendim Kindisine Allah tan Rahmet Diliyorum Sevgili Peygamberimize Ve Çok Sevdiği Yakınlarına Ve Ülkücü Camiamızın Liderlerine Komşu Olmasını Cenabi Allah tan Niyaz Ediyor Bütün Aile Eşrafının Ve Ülkücü Camiamızın Başı Sağolsun

Hasan Karakus
Hasan Karakus - 1 ay Önce

Erol Abimize Cenabi Allah tan Rahmet Geride kalan alle efradina ve bu kutsal davanin Alperenlerine sabirlar dilerim

Özcan AKKUŞ
Özcan AKKUŞ - 1 ay Önce

ALLAH C.C.GÂNİ GÂNİ RAHMET EYLESİN MEKANI CENNET OLSUN İNŞALLAH ÂMİN

Kemal Soylu
Kemal Soylu - 2 hafta Önce

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşAllah