250 bin lira verip ödül almış!

Murat Kapki'yi Beştepe'ye Devlet Bahçeli'nin danışmanı çağırdı, ödül aldığı organizasyona "resmi" olarak 250 bin lira verdi! Yandaş yazarlar Şebnem Bursalı ile Fuat Uğur'un atışması skandalı ortaya döktü

250 bin lira verip ödül almış!

CiddiGazete- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl ilk defa Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği (RTGD) 2019 yılı Medya Oscar Ödülleri Töreni'ne katıldı.

Törene sponsor olarak katılan Murat Kapki de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinden ödül alanlar arasındaydı. Murat Kapki törende Erdoğan ile olan fotoğrafını sosyal medya hesabından, "Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin çatısı altında, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi’nin elinden bu plaketi almak şahsım ve firmam adına büyük bir onurdur" ifadeleriyle paylaştı.

Ancak Erdoğan'dan ödül alan Murat Kapki için iktidar medyasında, "İmamoğlu’nun reklam şirketinin sahibi", "Olay TV’nin sponsoru", "Kardeşi FETÖ okulunda müdür", "bilinmezliklerle dolu bir isim" denilerek hedef gösteriliyordu.

Konuyla ilgili Işıkçılar Cemaati’nin yayın organı Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur da, "İmamoğlu’nun reklamcısı Külliye’ye nasıl sızdı, amacı neydi?" başlıklı bir yazı kaleme aldı ve Murat Kapki’nin törene sonradan sponsor olarak eklendiğini ve katılabilmek için 2 milyon TL ödediğini öne sürdü. Ayrıca Fuat Uğur yazısında Murat Kapki’nin açılabilecek soruşturmalardan kurtulmak için Erdoğan ile fotoğraf verdiğini de iddia etti.

Bunun üzerine RTGD Başkanı, ATV Ankara Temsilcisi ve Sabah yazarı Şebnem Bursalı sosyal medya hesabından Fuat Uğur'u yalanladı. Uğur da cevabında iddialarını devam ettirdi.

ŞEBNEM BURSALI'DAN FUAT UĞUR'A DÜZELTME METNİ!

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, konuyu araştırarak Şebnem Bursalı'ya sorularını yöneltti ve aldığı cevabı da kişisel internet sayfasında yayımladı.

"Bu gelişmelerin ardından RTGD'nin ödül töreniyle ilgili iddiaları dernek başkanı Şebnem Bursalı'ya sordum. Ödül töreni Cumhurbaşkanlığı'nın salonunda yapıldığına göre neden sponsorlara gerek duyulduğunu, sponsorların kimler olduğunu, nasıl belirlendiğini, Murat Kapki ve diğer sponsorların ne kadar para verdiklerini sordum. Son sorum da şöyleydi: 'Ödül töreninde Cumhurbaşkanı ile fotoğraf çektirmek iş insanları için iş ilişkilerinde kullanılabilecek kadar değerli ise bir gazetecilik örgütü olarak RTGD’nin böyle bir ticari faaliyete aracı olması etik midir?" diye yazan Faruk Bildirici, "Şebnem Bursalı, sorularımı yanıtlarken sponsorların isimlerinin gizli olmadığını ve isimlerin siteye ekleneceğini söyledi; sponsorların ödediği miktarı açıklamadı ama adlarını şöyle sıraladı: 'Spor Toto, Türk Telekom, Halkbank, Advertcity (Murat Kapki), Açıkhava Fabrikası Medya Şirketi, Pekerler İnşaat, Genç İnşaat (Murat Genç), Yıldızlar Tanıtım Organizasyon Şirketi, Plantagro AŞ, İnterpress" ifadelerini kullandı.

Şebnem Bursalı, Fuat Uğur'un yazısındaki iddiaları yalanlarken, Fuat Uğur’a, yazdıklarının gerçeği yansıtmadığına dair bir açıklamayı noter aracılığıyla da gönderdiğini ifade etti.

Faruk Bildirici’nin konuya ilişkin yazısının ilgili bölümü şöyle:

Bu gelişmelerin ardından RTGD’nin ödül töreniyle ilgili iddiaları dernek başkanı Şebnem Bursalı'ya sordum. Ödül töreni Cumhurbaşkanlığı’nın salonunda yapıldığına göre neden sponsorlara gerek duyulduğunu, sponsorların kimler olduğunu, nasıl belirlendiğini, Murat Kapki ve diğer sponsorların ne kadar para verdiklerini sordum. Son sorum da şöyleydi:

"Ödül töreninde Cumhurbaşkanı ile fotoğraf çektirmek iş insanları için iş ilişkilerinde kullanılabilecek kadar değerli ise bir gazetecilik örgütü olarak RTGD'nin böyle bir ticari faaliyete aracı olması etik midir?"

Şebnem Bursalı, sorularımı cevaplarken sponsorların isimlerinin gizli olmadığını ve isimlerin siteye ekleneceğini söyledi; sponsorların ödediği miktarı açıklamadı ama adlarını şöyle sıraladı:

"Spor Toto, Türk Telekom, Halkbank, Advertcity (Murat Kapki), Açıkhava Fabrikası Medya Şirketi, Pekerler İnşaat, Genç İnşaat (Murat Genç), Yıldızlar Tanıtım Organizasyon Şirketi, Plantagro AŞ, İnterpress."

"Sponsorların belirlenmesinin Külliye ile yakından uzaktan ilgisi olmadığını” vurgulayan Bursalı, “Kapki’nin sonradan listeye girmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını", Fuat Uğur'a, yazdıklarının gerçeği yansıtmadığına dair bir açıklamayı noter aracılığıyla da gönderdiğini ifade etti. Neden sponsorlara gerek duyulduğunu da şöyle açıkladı:

"Böyle bir organizasyon gideri sadece salondan ibaret değildir. Grafik tasarımdan basılı evraka, ödüller ve plaketler ile görevli arkadaşlara kadar onlarca o geceye ait harcama kalemi olduğu gibi derneğin vergi, kırtasiye, dergi, basım, matbaa gibi yaptığı organizasyonlar ve sosyal projeler dahil harcama kalemleri vardır.

Tüm meslek dernekleri ödül törenleri ile ilgili sponsor alıyor. Böyle bir törenin bir ticari faaliyete aracılık unsuru olarak kullanılması kabul edilemez. Hiç kimsenin ve hiçbir kurumun ticari faaliyetleri ne şahsımı ne yönetimimizi ne de derneğimizi ilgilendirmez.

Anılan miktarı ortaya atan gazeteci arkadaşımız da sonradan yazdığı yazısında doğru olmadığı şeklinde düzeltti. Telaffuz edilen miktarın çok çok altında ve resmî yollardan banka aracılığıyla yatırılmıştır. Gazetecilik örgütü olarak derneğimiz gençlerimizi her tür bağımlılıktan uzak tutmak amacıyla bugüne kadar 4 yıldır bağımlılıkla mücadele için 'Sporla Kal Güvende Kal', 'En İyi Narkotik Polisi Anne' projeleri’ ile T.C. devleti ile milletinin terördeki haklı mücadelesini terör mağduru kadınların diliyle uluslararası platformda anlatacağı üç önemli projesiyle örnek çalışmalar yaptı, yapmaya devam edecek."

RESMEN ÖDENEN 250 BİN LİRA!

Şebnem Bursalı'nın cevaplarıyla yetinmeyip ben de konuyu araştırdım. Murat Kapki’nin listeye sonradan girdiği doğru. Saray'da yapılacak bütün törenlerde olduğu gibi törene katılacakların isim ve TC numaraları Cumhurbaşkanlığı'na önceden gönderilmiş; sponsorlardan biri kabul edilmeyince, Murat Kapki'nin ismi sonradan eklenmiş.

Kapki'nin derneğe ödediği sponsorluk parası resmi hesaplarda 250 bin lira olarak görünüyormuş; listeye adının eklenmesi için araya giren kişilere ne kadar ödendi ya da ödenmedi mi bilemiyorum. Kapki, o gece soranlara "Bahçeli’nin danışmanı davet etti beni" demiş ve Erdoğan ile fotoğraf çektirmekle yetinmeyip ayrıca görüşmeye de çalışmış ama başaramamış.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2021, 10:50
YORUM EKLE