ABD’nin mektubuna gecikmeli cevap

Milli Savunma Bakanlığı, ABD'nin 'S-400 mektubuna' 12 gün sonra cevap verdi. Mektupta müttefiklik ruhuna uygun olmayan üsluptan duyulan rahatsızlık vurgulandı

ABD’nin mektubuna gecikmeli cevap

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan'ın mektubuna Milli Savunma Bakanı Akar tarafından cevabi mektup gönderildiği bildirildi. Üsluptan duyulan rahatsızlığın yeniden vurgulandığı mektupta, karşılıklı saygı ve diyalog vurgusu yapıldı.

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan'ın 6 Haziran 2019 tarihli mektubuna bugün itibarıyla Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından cevabi mektup gönderildiği belirtildi.

Milli Savunma Bakanlığı'dan yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Mektupta müttefiklik ruhuna uygun olmayan üslup ve yaklaşımdan duyulan rahatsızlık yeniden vurgulanmış, bilinen görüşlerimiz ve önerilerimiz detaylı olarak aktarılmıştır.

Karşılıklı saygı ve dostluğa dayalı bir şekilde diyaloğun sürdürülmesinin ve sorunlara uygun bir çözüm bulunmasına yönelik çalışmalara devam edilmesinin önemi ifade edilmiştir."

BASINA SIZDIRILMIŞTI!

Shanahan imzalı mektup 6 Haziran tarihinde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a gönderilmiş, daha sonra basına sızdırılmıştı.

Mektupta "Türkiye'nin savunma sektörü ve ekonomik hedeflerinin bu durumdan zarar göreceğini, işsizliğin artacağını, büyümenin ve uluslararası ticaretin kayıp yaşacağını" söyleyen Shanahan, CAATSA yaptırımlarının uygulanması takdirinde iki ülke arasında 75 milyar dolar olarak belirlenen ticaret hacmi hedefinin sarsılacağını da dile getirmişti.

YORUM EKLE