AKP’li Turan: Kursunlar arkadaş!

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, "Barolar zaten marjinal değil mi? Daha ne kadar marjinal olacak? PKK, FETÖ baro kurarlarmış, kursunlar arkadaş!" dedi

AKP’li Turan: Kursunlar arkadaş!

CiddiGazete- Kamuoyunda ‘Çoklu Baro' olarak bilinen Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek.

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan görüşmeler öncesi Meclis’te bir açıklama yaptı. Teklifin adının “çoklu baro” olmadığını belirten Turan, bunun reform niteliğinde bir düzenleme olduğunu ileri sürdü.

‘REFORM NİTELİĞİNDE BİR DÜZENLEME’

Turan şunları söyledi:

“Teklifin görüşmelerine bugün başlıyoruz. Çoklu baro diye ifade edilen teklifin adı çoklu baro değil. Bu reform niteliğinde bir düzenleme. Çoklu baro ifadesi bu kanunun özünü yansıtmıyor. Baroların eşit temsil edildiği bir birliğin oluşmasını istiyoruz. Genel yaklaşım bir reform paketi olduğu yönünde. Şu anda marjinal olduğunu düşündüğümüz baro başkanlarının ahlaki ve siyasi sicillerine baktığımızda başörtülü avukat yemin edemez dediğini biliyoruz. Baro başkanlarına sorulmadığı iddiası külliyen yalan.”

‘ZATEN MARJİNAL DEĞİL Mİ?’

Komisyon sürecinde bir diğer eleştiri konusunun düzenleme geçerse baroların marjinalleşeceği olduğunu belirten Turan, “Zaten marjinal değil mi? Daha ne kadar marjinal olacak? Bu kanun geçtiğinde PKK, FETÖ baro kurarlarmış, kursunlar arkadaş. Bu kanun çerçevesinde suç işleyen cezasını çekecek. Baroların bölünme hakkı olacak ama zorunluluk olmayacak. Şu andaki baroların binalarında yönetimlerinde bir değişiklik olmayacak. Bu kanunda FETÖ’nün ruhu varmış! Hadi oradan diyorum” diye konuştu.

‘ÇAĞIRDIK, GELMEDİLER’

“Umarım, görüşmeler makul süre içerisinde, gerginlikten uzak komisyondaki gibi konuşacağı zemin olur. Süreleri aşan, gerginlik yapan kim varsa cevabını alacaktır. Ama kanunla ilgili eleştirisi olanları dinlemeye hazırız” diyen Bülent Turan sözlerini şöyle tamamladı:

“Ben İstiklal Caddesi’nde yürürken İstanbul Barosu’nun yönetim toplantısına katılmak istesem içeri alacaklar mı? Ama biz buna rağmen görüşmeler sırasında komisyona gelen arkadaşlarımızı içeri çağırdık, kendileri gelmemeyi tercih ettik. ‘3 temsilci gelsin konuşalım’ dedik. Ziyaretçi yasağı olduğundan sadece baro başkanlarımıza yönelik Meclis Başkanımız kapıyı açmaya hazır.”

YORUM EKLE