Bayramda yasak var mı?

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sema Turan, Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma kısıtlamasının şimdilik Bilim Kurulu'nun gündeminde olmadığını söyledi

Bayramda yasak var mı?

CiddiGazete- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün cuma namazı çıkışı gazetecilerin “Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma kısıtlaması olacak mı” sorusuna, “Şu anda gündemimizde sokağa çıkma kısıtlaması yok. Ama Bilim Kurulu değerlendirecektir” cevabını vermişti. Bu açıklamanın ardından gözler Bilim Kurulu’na çevrildi.

‘ŞU AN İÇİN GÜNDEMDE YOK’

Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Sema Turan konuya ilişkin şunları söyledi:

“Sokağa çıkma yasağı şu an için Bilim Kurulu gündeminde yok. Ancak Ramazan Bayramı'nda gerçekleşen sokağa çıkma kısıtlamasından sonra biliyorsunuz ki vaka sayılarında azalma oldu.

ÖNLEMLERE DİKKAT!

Bu önemli bir sonuçtu bizim için. Çünkü her türlü aktivitenin ardından 10-14 gün içerisinde sayısal patlamaları yaşamak mümkün. Bu nedenle Kurban Bayramı'nda alacağımız her önlem 10 gün sonra gerçekleşecek değişikliklerin daha az olmasına, daha az sayıda hastanın ortaya çıkışına neden olur.

MASKE, MESAFE, HİJYEN

Bu da tabii ki olumlu bir etki, bu tamamen halkımızın elinde. Halkımız Kurban Bayramı’nda önlemlere uyacak. Burada dünyada söylenen maske, mesafe ve el hijyeni kuralı çok önemli bir kural. Bunlar artık hayatımızın bir gerçeği. Bu kurallardan şu aşamada vazgeçmek de mümkün değil.”

VAKALAR SAYISI UYARISI

Kurban Bayramı'nda tedbirler gözardı edilirse vakaların iki katına çıkabileceğine işaret eden Doç. Dr. Turan şöyle devam etti:

“Eğer Kurban Bayramı'nda dikkatsiz olursak bu gördüğümüz sayılar belki de 2 katına çıkacak ve daha fazla olacak. Her vaka sayısındaki artış daha fazla hasta sayısının ortaya çıkışına neden olacak. Çünkü yeni normale henüz halkımız daha tam anlamıyla alışamadı. Büyük kalabalıklarda maskesiz arkadaşlarımızı görebiliyoruz. Bu nedenle bu uyarıyı tekrar gündeme getiriyorum. Lütfen hem sevdikleriniz hem kendiniz için bu kurallara uyunuz.

Çünkü bizler yoğun bakımda bu hastaların hangi tabloda olduğunu çok net görüyoruz. O yüzden de uymadıkları takdirde çok ciddi bir tehlike ile karşı karşıya olduklarını unutmasınlar.”

EYLÜL-EKİM ENDİŞESİ

Kurban Bayramı'nda Türk halkından kurallara uymasını isteyen Doç. Dr. Turan, “Çünkü Eylül-Ekim ayları bizim korktuğumuz aylar. Hemen ardından sürecin hızlanmasına neden olabileceği endişesi içerisindeyim. O yüzden Kurban Bayramı'nda gerçekleştirilecek tüm önlemlere uyum, hasta sayıların artmasına engel olur. Ve Eylül-Ekim ayındaki riskli olan döneme de daha az sayıda hastayla girmiş oluruz. O yüzden Kurban Bayramı çok önemli” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2020, 03:09
YORUM EKLE