DSÖ’den kritik Türkiye yorumu

Dünya Sağlık Örgütü'nün Türkiye sorumlusu Irşad Shaikh, "Bundan sonra çok kaygan bir zeminde ve bıçak sırtı bir oranda ilerliyor" dedi

DSÖ’den kritik Türkiye yorumu

CiddiGazete- İngiltere merkezli Reuters haber ajansı, coronavirüs salgınına ilişkin Türkiye’deki son durumu okurlarına duyurdu.

Ajans, “Türkiye test sayısını artırmakta zorlanırken, salgın kritik noktaya ulaştı” başlığını kullanırken, “ABD’ye yarım milyon coronavirüs test kiti sattıktan sonra Türkiye hastalık ile ilgili kendi test kitini artırmakta zorlanıyor” yorumunu yaptı.

‘HÜKÜMET HEDEFİN GERİSİNDE’

Türkiye’den bazı doktorlarla konuşan Reuters muhabiri Tuvan Gümrükçü, “Türkiye’de ilk enfeksiyon vakası yaklaşık 2 hafta önce tespit edildi. O günden beri vaka sayısı 3629’a çıktı ve bu rakam birçok ülkeden daha fazlaydı ve hükümet günde 10 bin test hedefinin gerisine düştü” yazdı.

‘BİR SALGINLA BU ŞEKİLDE SAVAŞAMAZSINIZ’

Türk Tabipler Birliği Başkanı Sinan Adıyaman, “Test sayımız düşük. Kesinlikle buna hazır değildik. Hazır olan ülkelerin kesinlikle çok daha fazla test sayısı olmalıydı. Hükümet salgının yayılmasını yavaşlatmak için zamanında hamleler yaptı. Fakat spor liglerini ve yurt dışından gelenleri karantinaya almak gibi bazı önlemleri çok yavaş aldı” dedi.

Adıyaman, “Salgın başladığından beri yaklaşık 200.000 kişi ülkeye giriş yaptı ve bu insanlara sadece basit bir grip testi yapıldıktan sonra kontrolsüz bir şekilde serbest bırakıldılar. Bir salgınla bu şekilde savaşamazsınız” dedi.

GÜNEY KORE BİR GÜNDE GEÇİYOR’

Türkiye’nin test konusunda son günlerde hızlandığını ama hedefin gerisinde kaldığını hatırlatan Reuters’ın haberinde, “Güney Kore bu alanda lider ve Türkiye’de yapılan toplam test sayısını bir günde geçiyorlar” ifadesi kullanıldı.

‘BİR SERMAYE YATIRIMI TÜRÜ’

Birleşmiş Milletler bünyesindeki Dünya Sağlık Örgütü’nün Türkiye’deki Sağlık Güvenliği Lideri Irshad Shaikh, Türkiye’de hata payının çok düşük olduğunu ve virüsle temas eden herkese test yapılması gerektiğini söyledi.

Shaikh, “Türkiye’nin, çok zor durumdaki ABD’ye test kiti satması bir sermaye yatırımı türü olarak görülebilir” dedi.

Shaikh, “Bundan sonra çok kaygan bir zeminde ve bıçak sırtında ilerleniyor. Eğer ABD, aşı geliştirmede başarılı olursa, zaten yatırımdan elde edilen paralar bankada, onların Türkiye’ye olan borçlarıyla birlikte duruyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2020, 10:42
YORUM EKLE