Elebaşı Fırat Delibaş yakalandı

Hakkında kesinleşmiş beş yıl hapis cezası bulunan suç örgütü elebaşı Fırat Delibaş, İstanbul'da yakalanarak cezaevine gönderildi

Elebaşı Fırat Delibaş yakalandı

CiddiGazete

Bakırköy İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan suç örgütü elebaşı Fırat Delibaş, cezaevine teslim edildi.

Delibaş'ın, 2017 yılında İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındığı ve yargılandığı davada aldığı beş yıllık hapis cezasının onandığı öğrenildi.

FIRAT DELİBAŞ KİMDİR?

Son yıllarda adından söz ettiren suç örgütü elebaşı Fırat Delibaş, Diyarbakır doğumlu olup, Kürt kökenlidir. Takma ismi "Ağa" olarak bilinir ve Türkiye’nin son yıllardaki en ünlü kapkaç çetesinin elebaşıdır.

Diyarbakır’da dünyaya gelen Delibaş, küçük yaşlardayken ailesinin göç etmesi nedeniyle İstanbul’da yaşamaya başladı.

Medyada "Hanımağa" olarak bahsedilen Sevgi Özöcal ile çeşitli ortak işler yaptığı bilinmektedir. Sevgi Özöcal ile birlikte bir dönem şarkıcı Cengiz İmren’in koruma işlerini yürütmüştür. Şarkıcıları korumak dışında, birçok gece kulübünü de ölüm tehditleriyle haraca bağladığı bilinmektedir. 2000’li yıllarda DEHAP’ın Gençlik Kolları’na çeşitli para yardımları yapmıştır.

30 Ekim 2003’te Beyoğlu’nda gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarda 30 ayrı mekanına baskın yapılmıştır. Bu operasyonlarda yaklaşık 300 polis görev yapmıştır. Operasyonda, suç örgütünü yönettiği iddia edilen Fırat Delibaş’ın 35 adamının yanı sıra, aralarında birçok çocuğun da bulunduğu 110 kişi yakalanmıştır. Ayrıca bu operasyonlarda yakalananlar arasında, Erzurum Emniyetinin eski polis memurlarından "Devlet" takma isimli Efrahim Yücel de vardır. Delibaş, kurduğu suç örgütü aracılığı ile büyük paralar kazanmıştır. Elde ettiği kaynağı belirsiz paralarla beş yarış atı aldığı, her gün büyük meblağlarda ganyan oynadığı öğrenildi.

Delibaş, hakkında sarf edilen iddialardan sonra şu açıklamayı yapmıştır:

"Taksim Dolapdere’de Elektrik Kurumu yanındaki otoparkı işletiyorum. Daha önce ‘çete’ işleri suçundan tutuklandım. Tahliye oldum. Geçmişte yankesicilik olaylarına karışmıştım. Fakat o işleri bıraktım. Benimle beraber yankesicilik yapan kişileri sert şekilde uyardım. Onlar da artık yankesicilik yapmıyorlar. Doğu tarafından gelen çocuklara madde sattırıp, hırsızlığa teşvik ettiğim doğru değildir. O işi başkaları yaptırıyor."

2006 yılında, hakkında 41 yıldan 89 yıla kadar hapis cezası istemiyle İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından dava açılmasına rağmen, ceza evinde tutuklu geçirdiği 3 senenin sonunda sürpriz bir şekilde beraat etmiştir.

2014 yılında, İstanbul Tarlabaşı’nda gerçekleşen "Polislere Saldırı" olayından sonra, şüpheli noktaya operasyon yapılmasının ardından, mekan ve bölge sahibinin Fırat Delibaş olduğu saptanmıştır. Operasyon başarılı bir şekilde tamamlanmış, Fırat Delibaş ve yedi adamı gözaltına alınmıştır.

Yönettiği kapkaç çetesinin çökertilmesinin ardından Fırat Delibaş'ın yerine; Siirtli Naci, "Bingöllü Gani" lakaplı Gani Güner, Siirtli Murat Bayraktar, Batmanlı İbrahim Adıyaman, Diyarbakırlı Mehmet Salih Bozan ve Diyarbakırlı Mahmut Doğru gibi isimler gelmiştir.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2019, 13:08
YORUM EKLE