Erzurum'da AKP-MHP kavgası

AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesinlioğlu, MHP Yakutiye İlçe Başkanı Uğur Pasin'in kendisi hakkında hayvan pazarında yaşanan bıçakla yaralama olayı sonrası yaptığı açıklama nedeniyle şikayetçi oldu

Erzurum'da AKP-MHP kavgası

AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesinlioğlu, MHP Yakutiye İlçe Başkanı Uğur Pasin'in kendisi hakkında hayvan pazarında yaşanan bıçakla yaralama olayı sonrası yaptığı açıklama nedeniyle şikayetçi oldu. Uğur Pasin'in, "Hanım Vekil yanlıştan dön" başlığı altında yaptığı açıklaması nedeniyle, "kişiler arasında ayrımcılık yapmak, basit tehdit, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" iddiasıyla başlatılan soruşturmada savcılık "takipsizlik" kararı verdi.

Erzurum'daki hayvan pazarında 6 Temmuz 2017'de bıçaklı yaralama olayı sonrası MHP Yakutiye İlçe Başkanı Uğur Pasin, sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Hayvan pazarında can pazarı kurulduğunu iddia eden MHP'li Pasin, şöyle bir paylaşımda bulundu:

"Birlik ve beraberliğe, iradeye en fazla ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde kurumlarda olan kıyımlar can yakmaya başlamıştır. Liyakat ve toplum dinamiklerine dikkat edilmeden işten çıkarmalar ayyuka çıkmış işlerinden çıkarılan Erzurumlular'ın yerine ithal yöneticiler getirilmiştir, bu da toplumda ağır ekonomik psikolojik yaralar açmaktadır. Kısıtlı imkan ve ağır iklim şartlarında şehre katma değer bırakan üreticilere inat kurumların iş adamlığına soyunmaları yetmezmiş gibi yan şirketler ve devşirme firmalarla yine kısıtlı olan ihale ve doğrudan teminli işlerde boy göstermekte, Erzurum'un müteşebbislerine göz açtırmayarak piyasaları dar bir boğaza sürüklemektedir. Bu ekonomik, sosyolojik travmaların ortadan kalkması için bu tutumdan acil vazgeçilmesi şehri-i emin unvanına uygun, halka kulak verip kadrolaşmayı ithal değil yerli kişi ve sermayelerden oluşturulmalıdır. Bunlarda bir tarafa belli güruhlara sırf çıkar ve menfaat sağlamak uğruna toplumu kutuplaştırmaya iten şehri-i eminlerin birilerini memnun etmek adına veya vurdumduymaz tavırları yüzünden yaşanan can pazarı Allah muhafaza bir facianın habercisi olmuş, tehlikenin boyutlarını bizlere göstermiştir. Şimdi başta şehrimizin yöneticilerine daha duyarlı olmalarını ve kavimcilik yapan hanım vekile bu yanlışlardan dönerek aldığı oyları tüm halkımızdan aldığını hatırlatır ve tüm hemşerilerimizi sağduyulu olmaya davet ederim."

Milletvekili şikayetçi oldu

Uğur Pasin'in açıklamasının bir internet sitesinde yayınlanmasının ardından Zehra Taşkesenlioğlu, avukatları aracılığıyla Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Taşkesenlioğlu'nun avukatı, Uğur Pasin ve haberi yapan gazetecileri, müvekkiline karşı linç, karalama kampanyası yapmakla suçladı. Yapılan açıklamayla şüphelilerin, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiğini iddia eden Taşkesenlioğlu'nun avukatı, “Vekil hanım yanlıştan dön” ibaresinin tehdit ve hakaret içerdiğini öne sürdü. Haber ve paylaşımların kaos yaratarak nefret ve ayrımcılık oluşturduğunu belirten şikayet dilekçesinde, "hanım vekil" nitelendirmesiyle cinsiyetçi ırkçılığı gözler önüne serildiği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2018, 12:41
YORUM EKLE