Gerçeği vatandaş değil DSÖ bilecek!

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, ‘15 Ekim’den itibaren bütün rakamları açıklayacağını’ söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanlış anlaşıldığını açıkladı. Rakamlar vatandaşla değil DSÖ ile paylaşılacak

Gerçeği vatandaş değil DSÖ bilecek!

CiddiGazete- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök’e geçen hafta yaptığı açıklamada, “Bundan sonra yapılan kesitsel taramaları da toplumla paylaşacağız. Semptomu olmasa da paylaşacağız. Bu ayın 15’inde başlıyoruz. Ortalama 1.5-2 ayı geçmeyecek şekilde bütün toplumu kapsayacak şekilde saha taramaları yapmaya devam ediyor olacağız. Bundan sonra yapılan kesitsel taramaları semptomu olmasa da paylaşacağız. Bunu da Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) bildireceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

Gerçek vaka sayılarının açıklanmadığı tartışmalarının yaşandığı ortamda bu ifadeler artık bütün rakamların toplumla paylaşılacağı şeklinde yorumlandı.

TOPLUMLA PAYLAŞILMAYACAK

Ancak Bakan Koca'nın işaret ettiği 15 Ekim'de açıklanan tabloda hiçbir değişiklik olmadı. Sağlık Bakanlığı kaynaklarının yaptığı açıklamaya göre, rakamların toplumla paylaşılması söz konusu değil.

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine göre açıklama özetle şöyle:

“Sayın Bakan geçtiğimiz hafta açıklamasında ‘kesitsel tarama’dan bahsetmişti. Kastettiği, yurt dışı çıkışlarda yapılan testler, sporculara, askerlere v.b yapılan testlerdir.

Kesitsel taramalarda elde ettiğimiz sayıları da, bugüne kadar Dünya Sağlık Örgütü'ne gerçekleştirdiğimiz rutin bilgi akışındaki rakamların arasına dahil ediyoruz.

Bundan sonraki süreçte, nasıl normal hasta sayılarıyla ilgili bildiriyorsak, bu kesitsel taramaların da akıbetlerini oraya bildirmiş olacağız. Ama yanlış anlaşılmasın, bu günlük tabloya dahil edilmeyecek.

Sadece Dünya Sağlık Örgütü ile paylaşım noktasında bu sağlanacak. Şunu da vurgulamak isteriz, Dünya Sağlık Örgütü'nün bizden böyle bir talebi olmadı. Biz bu noktada şeffaflığı gün yüzünde tutmak açısından paylaşmış olacağız.”

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2020, 17:08
YORUM EKLE