Kar beklerken bahar geldi!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden son hava durumu raporu yayınlandı. Batı bölgelerde yaşayanların havaların soğuması ile beklediği kar yağışı hadisesi salı gününe kadar gerçekleşmeyecek. Bugün İstanbul'da ve yurdun batı kesimlerinde sıcaklıklar 4 ila 6 derece artış gösterecek

Kar beklerken bahar geldi!

Meteoroloji’den alınan son dakika verilerine göre; yağışlar, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek. Hava sıcaklığının kuzeydoğu kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, batı bölgelerde 2 ila 6 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Salı gününden itibaren kar yağışı doğu ve iç kesimlerde artacak, yurdun batı, kuzey ve güney kesimlerde ise sağanak yağış bekleniyor.

İSTANBUL HAVA DURUMU

İstanbul 08 Aralık 2018 Cumartesi günü az bulutlu, sıcaklık 10 derece, İstanbul 09 Aralık 2018 Pazar günü yağmurlu, sıcaklık 12 derece, İstanbul 10 Aralık 2018 Pazartesi günü hafif yağışlı, sıcaklık 12 derece, İstanbul 11 Aralık 2018 Salı günü hafif yağışlı, sıcaklık 9 derece.

ANKARA HAVA DURUMU

Ankara 8 Aralık 2018 Cumartesi günü güneşli, sıcaklık 5 derece, Ankara 09 Aralık 2018 Pazar günü çok bulutlu, sıcaklık 9 derece, Ankara 10 Aralık 2018 Pazartesi günü hafif yağışlı, sıcaklık 10 derece, Ankara 11 Aralık 2018 Salı günü hafif yağışlı, sıcaklık 5 derece.

İZMİR HAVA DURUMU

İzmir 8 Aralık 2018 Cumartesi günü güneşli, sıcaklık 14 derece, İzmir 09 Aralık 2018 Pazar günü yağmurlu, sıcaklık 12 derece, İzmir 10 Aralık 2018 Pazartesi günü hafif yağışlı, sıcaklık 14 derece, İzmir 11 Aralık 2018 Salı günü hafif yağışlı, sıcaklık 11 derece.

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden olan Kapadokya bölgesinde gece saatlerinde başlayan kar yağışı peribacalarını beyaza bürüdü.

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden olan Kapadokya bölgesinde gece saatlerinde başlayan kar yağışı peribacalarını beyaza bürüdü.

BUZLANMA VE DON UYARISI

Bu sabah ve gece saatlerinde Trakya ile iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzlara (Ulaşımda aksamalar vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU’DA YAĞIŞ UYARISI

Doğu Anadolu Bölgesi’nde, havanın çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı olması bekleniyor. Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bölge genelinde havanın çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksek kesimlerin kar yağışlı geçeceği öngörülüyor. Hava sıcaklığının mevsim normallerinde seyretmesi, Hakkari çevrelerinin ise yoğun karla karışık yağmur ve kar yağışlı olması tahmin ediliyor. Rüzgarın güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi öngörülüyor. Gece en düşük hava sıcaklığı Bitlis ve Hakkari’de 0, Van’da 1, Muş’ta 2 derece ölçüldü. Günün beklenen en yüksek sıcaklığı Van’da 6, Muş’ta 5, Bitlis’te 4 ve Hakkari’de 2 derece olacak. Van Gölü’nde havanın çok bulutlu ve yağmurlu, karla karışık yağmurlu, rüzgarın doğu ve güneydoğudan 2-4 kuvvetinde esmesi bekleniyor. Bölgede yağış nedeniyle meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan ve ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları istendi. Ayrıca sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği belirtildi.

İL İL HAVA DURUMU

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığının kuzeydoğu kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, batı bölgelerde 2 ila 6 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı bulutlu 5

İstanbul: Parçalı bulutlu 10

Bursa: Parçalı bulutlu 11

İzmir: Parçalı ve az bulutlu, akşam saatlerinden sonra yer yer çok bulutlu 14

Adana: Çok bulutlu 18

Antalya: Parçalı ve az bulutlu 17

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu 11

Trabzon: Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar yağmur ve sağanak yağışlı 10

Erzurum: Çok bulutlu, sabah saatlerinde puslu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı kar yağışlı 3

Diyarbakır: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 11

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER