Kemal Çapraz dualarla anıldı

Türk milliyetçisi gazeteci-yazar Kemal Çapraz, vefatının 11. yılında Tuzla’daki kabri başında anıldı

Kemal Çapraz dualarla anıldı

CİDDİGAZETE

2008 yılında Kartal'da geçirdiği şüpheli bir trafik kazası sonucu 44 yaşında vefat eden gazeteci-yazar Kemal Çapraz, Tuzla Sahil Mezarlığı’ndaki kabri başında dualarla yad edildi.

Anmaya, Çapraz’ın eşi Zühal ve çocukları Çağrı ile Çağla’nın yanısıra, çok sayıda gazeteci ve seveni katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından Kemal Çapraz’ın oğlu Çağrı Çapraz ve dostları konuşma yaptı.

KEMAL ÇAPRAZ KİMDİR?

1964 yılında Kastamonu’nun Araç İlçesi Pelitören Köyü’nde doğan Kemal Çapraz, 1982'de girdiği İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan 1987 yılında mezun oldu. Ardından aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nde "Kırım Türkleri Basın Tarihi" üzerine yüksek lisans yaptı.

1985 yılında Türkiye Gazetesi’nde çalışmaya başladı ve gazetenin "Türk Dünyası Masası" sorumlusu oldu. Bu dönemde özellikle Kırım Türkleri'yle yakından ilgilendi ve MHP'nin Kurucu Genel Başkanı merhum Alparslan Türkeş'in talimatıyla, esaret altındaki Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nun Türkiye'ye getirilmesini sağladı. 

Türkiye Gazetesi, Yeniden Diriliş ve Azerbaycan Türkleri'nin Sesi, Hazar Türkistan gazeteleriyle; Türk Yurtları, Türk Yurdu, Yesevi, Tarih ve Medeniyet, Geniş Açı, Hanımeli, Türk Diplomatik, Emel ve Kardaşlık gibi dergilerde yazı ve makaleleri yayımlandı.

Kemal Çapraz, Kültür Ocağı Vakfı ile Turan Kültür Vakfı'nın yanı sıra, İstanbul Güvenlik ve Adliye Muhabirleri, Türkmenistan Türkleri ile Dayanışma, Dünya Türkleri ve Akraba Toplulukları Hizmet Derneği gibi STK'ların kurucuları arasında yer aldı.

Çapraz, 2000 yılında kurduğu "Basın Birliği Derneği"nin de başkanlığını yürüttü.

Aylık Ufuk Ötesi Gazetesi'ni 2002 yılında yayınlamaya başlayan Çapraz, mali zorluklara rağmen vefatına kadar aksatmadan 78 sayı çıkarttı.

Hayattayken, "Sürgünde Yeşeren Vatan: Kırım" isimli kitabı yayımladı. Vefatından sonra gazeteci dostu Bayram Akcan, "Kemal Çapraz'ın Kaleminden Türk Dünyası" ve "Kuzeydeki Yavru Vatan Kırım" isimli iki kitabını okuyucularıyla buluşturdu.

Türk dünyasının "Evliya Çelebisi" olan Kemal Çapraz, aynı zamanda MHP Kurucu Genel Başkanı Alpaslan Türkeş’le birlikte Anadolu’nun bir çok şehrini dolaşarak röportajlar yaptı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Elçibey’le, Kırım Milli Meclis Başkanı Mustafa Cemiloğlu ile KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’la, Batı Trakya Türkleri lideri Dr. Sadık Ahmet’le, Afganistan Türkmenleri lideri Azatbeğ Kerimi ile Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti eski Genel Sekreteri İsa Yusuf Alptekin ile yakın dostluk kurdu ve Türk dünyasının istiklal mücadelelerine destek verdi.

2007 yılında yapılan genel seçimlerde MHP İstanbul Milletvekili Adayı olan Çapraz, meslek yaşamı boyunca 85 ödül aldı.

Sürekli Basın Kartı sahibi olan Kemal Çapraz’a, "Gagauz Özerk Cumhuriyeti Devlet Madalyası" verildi.

16 Eylül 2008’de, şüpheli bir trafik kazasında hayatını kaybeden Kemal Çapraz, İstanbul Tuzla'da ebedi istirahatgahına defnedildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2019, 03:30
YORUM EKLE