Kocaeli’de 65 yaş üstüne kısıtlama

Kocaeli’de, Covid-19 tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üstü vatandaşların toplu taşıma araçlarını kullanmalarına, çeşitli alanlara girişleri ile düğün ve cenaze törenlerine katılmalarına kısıtlama getirildi

Kocaeli’de 65 yaş üstüne kısıtlama

CiddiGazete- Kocaeli İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nda Covid-19 tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üstü vatandaşların toplu taşıma araçlarını kullanmalarına, çeşitli alanlara girişleri ile düğün ve cenaze törenlerine katılmalarına kısıtlama getirildi.

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz başkanlığında gerçekleştirilen ‘Covid-19 İl Değerlendirme Toplantısı‘nda il genelinde geçerli olmak üzere coronavirüs salgınında risk grubunda yer alan 65 yaş üstü vatandaşlar için yeni kısıtlama kararları alındı.

TOPLU TAŞIMA KISITLAMASI

Cumhuriyet’in aktardığına göre, bugün itibari ile geçerli olacak kısıtlamalar kapsamında 65 yaş üstü vatandaşların 06.00-10.00 ve 16.00-20.00 saatleri arasında toplu taşıma araçlarını kullanmalarının yasaklanmasına karar verildi.

65 yaş üstü vatandaşlar, hastaneden taburcu olup evine dönerken, doktor randevusu olan veya doktor raporu almaları durumunda, kendisi veya eşinin birinci derece yakınlarının cenazesine katılmak için, cenaze nakline refakat etmek için, il dışından gelmiş olup asıl ikametine dönmek için toplu taşıma araçlarını kullanabilecekler.

PAZAR, AVM, DÜĞÜN VS.

İl genelinde kurulan gıda, giyim, sosyete pazarı gibi tüm semt ve ilçe pazarları, alışveriş merkezleri, sinema, tiyatro, konser, gösteri merkezi gibi yerlere girişleri yasaklanan 65 yaş üstü vatandaşlar, 1. derece yakını olmayan vatandaşların asker uğurlamaları, düğün, nişan, nikah, kına gecesi, kız isteme, sünnet gibi toplu etkinlik ve organizasyonlarına katılamayacak.

HES KODU ZORUNLULUĞU

Alınan kararlar kapsamında ayrıca bugün itibariyle en fazla 2 saat sürmesine karar verilen düğünlere HES Kodu ile girilmesine karar verdi.

Alınan kararlar doğrultusunda vatandaşlar il genelinde kamu kurumlarına da HES kodu ile girebilecek.

Sokak düğünleri de kaymakamlıklar tarafından uygun görülen okul bahçelerinde yapılabilecek.

MAHALLE DENETİM EKİPLERİ

Ayrıca, salgınla mücadelede alınan tedbirlerin sahada etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla kurulan Salgın Denetim Merkezleri bünyesinde ‘Mahalle Denetim Ekipleri’nin oluşturulmasına karar verildi.

Mahallelerinde tespit edilen ve karantinaya alınan kişilerin birebir takip edilmesinin sağlanması amacı ile oluşturulan Mahalle Denetim Ekipleri’nde kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve kolluk birimlerimizin personelinin yanı sıra okul müdürleri, öğretmenler, din görevlileri, muhtar ve azaları, apartman ve site yönetimi temsilcileri görevlendirilecek.

YORUM EKLE