Şehit babasına bu yapılır mı?

Tunceli'de donarak şehit olan askerlerimizden Uzman Çavuş Asım Türkel'in babası Hasan Türkel, oğlunun şehadet haberini, Mersin Büyükşehir Mezarlıklar Müdürlüğü'nden arayan bir görevlinin, "Oğlunuzu nereye defnedelim?" diye sormasıyla öğrenmiş

Şehit babasına bu yapılır mı?

CİDDİGAZETE

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde bir skandalı gözler önüne serdi.

Ali Mahir Başarır soru önergesinde, “Şehit Jandarma Uzman Çavuş Asım Türkel’in babası Hasan Türkel, oğlunun şehit düştüğü haberini, Mersin Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü’nden bir görevlinin kendisini arayarak 'oğlunuzu nereye defnedelim?' sorusuyla öğrenmesi başta şehit babası olmak üzere tüm Mersin ve ülke halkımızın üzüntüsünü kat be kat arttırmıştır” dedi.

MEZARLIKLAR MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN ARADILAR

Başarır, soru önergesinde şu ifadeleri kullandı:

"26 Ekim 2018 Cuma günü Tunceli İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı Jandarma Özel Harekat (JÖH) timlerinin, Nazimiye ilçesi Sarıyayla Köyü kırsalına operasyon düzenlediği; Tunceli bölgesinde son iki gündür kötü hava koşullarının etkili olması nedeniyle yüksek kesimlerde aşırı kar yağışının olmasından sonra hava sıcaklığı eksi 5 derecelere kadar indiği bilgileri basında yer almıştır.

Kötü hava şartları nedeniyle Nazımiye kırsalında donma tehlikesi geçiren Jandarma Uzman Çavuş Ferruh Dikmen ile Jandarma Uzman Çavuş Asım Türkel Tunceli Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak, tedavi altına alındığı ve Mersinli Jandarma Uzman Çavuş Asım Türkel ile Feruh Dikmen’in yapılan tüm müdahalelere rağmen şehit olmaları tüm halkımızı derinden üzmüştür.

Tunceli valiliğinden yapılan açıklamada, 37 °C olan normal vücut sıcaklığının, 35 °C'nin altına düşmesi halinde meydana gelen rahatsızlık olan hipotermi sonucu askerlerimizin şehit olduğu dile getirilmiştir.

Şehit Jandarma Uzman Çavuş Asım Türkel’in babası Hasan Türkel, oğlunun şehit düştüğü haberini, Mersin Büyükşehir Mezarlıklar Müdürlüğü’nden bir görevlinin kendisini arayarak “Oğlunuzu nereye defnedelim?” sorusuyla öğrenmesi ise başta şehit babası olmak üzere tüm Mersin ve ülke halkımızın üzüntüsünü kat be kat arttırmıştır."

SORUŞTURMA BAŞLATILDI MI?

CHP’li Ali Mahir Başarır, önergesinde şu soruları yöneltti:

- Şehit askerimizin babası Hasan Türkel, oğlunun şehit olduğu haberini Mersin Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü'ndeki bir görevli tarafından, cuma akşamı saat 21.30'da telefonla aranarak, 'Oğlunuzu nereye defnedelim?' sorusuyla öğrenmesi başta şehidimiz olmak üzere, ailesine ve ülke halkına yapılan bir saygısızlık değil midir?

- Askerlerimizin şehit olması sizin için sıradan bir olay mıdır?

- Askerimizin şehit olduğu bilgisini ailesine bildirilmemesinde sorumlu olan Mersin Valisi ve yetkili askerler hakkında herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır? Başlatılmadıysa gerekçeleri nelerdir? Başlatıldıysa sonuçları ne olmuştur?

- Şehit askerimize ve ailesine yapılan büyük saygısızlığın baş sorumlusu olan İçişleri Bakanı’nı görevden almayı düşünüyor musunuz?

- Ulaşımı sadece hava yoluyla sağlanabilen 2 bin 300 rakımlı Nazımiye kırsalında şehit olan askerlerimizin üstlerinde dondurucu havaya karşı termal giysiler var mıydı?

- Şehit olan askerlerimizin yanında dondurucu soğuk nedeniyle olası bir hipotermiye karşı gerekli ilaçlar var mıydı? Yoksa söz konusu ilaçların yanlarında olmama gerekçeleri nelerdir?

- Askerlerimizin şehit düştüğü Nazımiye kırsalındaki hava şartlarının kötü olacağı önceden tespit edilmiş midir? Edilmediyse gerekçeleri nelerdir?

- Askerlerimizin donarak ölmesinden dolayı ihmali bulunan sorumlular hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa sonuçları ne olmuştur?

- Televizyon kanallarında yerli ve milli teknoloji reklamları yapılırken, 21. Yüzyılda, ülkemizde askerlerimizin donarak şehit olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2018, 17:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER