Üç ilde 1114 konut inşa edilecek

Bakan Kurum, selin vurduğu Kastamonu, Sinop ve Bartın'da bin 114 konut inşa edileceğini, selde hasar gören sanayi sitelerinin tamamının yenileneceğini açıkladı

Üç ilde 1114 konut inşa edilecek

CiddiGazete- Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kastamonu, Sinop ve Bartın’ı vuran sel felaketinin ardından yapılan çalışmalar ve TOKİ aracılığıyla inşa edilecek konut ve işyerleri hakkında Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurum’un açıklamaları şöyle:

“Kastamonu, Sinop ve Bartın'daki selin ardından 17 günü geride bıraktık.

Devletimizin tüm imkânlarıyla milletimizin yanındayız, yaraları sarmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Üç ilimizde köy evlerimizle birlikte 1.114 konut üreteceğiz.

HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI

Bu süreçte Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüzle, çok hızlı bir şekilde hareket ederek 10 günde hasar tespit çalışmalarımızı tamamladık.

Ağır hasarlı, acil yıkılacak, yıkılmış; Kastamonu'da 260 bina, 564 bağımsız bölüm, Sinop'ta 277 bina, 415 bağımsız bölüm tespit ettik.

Hasar tespit sonuçlarına göre binaların yıkım çalışmalarını sürdürüyoruz.

Kastamonu'da yıkım kararı aldığımız 90 binanın tamamını yıktık. Sinop'ta da yıkım kararı aldığımız 101 binadan 64'ünün yıkımını gerçekleştirdik.

YIKIM VE İNŞA SÜRECİ

Şehirlerimizde bir yandan yıkım çalışmalarımız devam ederken diğer yandan inşa süreçlerimizi başlattık.

Yatay mimari esasıyla, zemin artı 3 - 4 katı geçmeyen yeni konutlarımızı en geç 1 yıl içinde vatandaşlarımıza teslim etmeye başlayacağız.

Bu süreçte hiçbir vatandaşımızın mağdur olmaması adına hak sahibi vatandaşlarımıza kira ve taşınma yardımı yapıyoruz.

ALT VE ÜST YAPI ÇALIŞMALARI

Sel nedeniyle oluşan tahribatı gidermek için altyapı ve üstyapı çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz.

İlbank eliyle içme suyu şebeke hatlarımızı tamir ettik, kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarının hasar tespitini yaptık. Belediyelerimize 24 milyon TL hibe verdik.

YENİ BOZKURT

Kastamonu Bozkurt'ta 'Yeni Bozkurt' için vakit kaybetmeden çalışmaya başladık. TOKİ Başkanlığımız eliyle 3 Eylül’deki ilk ihaleyle 478 konutumuzun inşa sürecini başlatacağız.

Yapacağımız çalışmalarla Bozkurt'un çehresini güzelleştireceğiz.

Bozkurt’ta eskisinden daha büyük ve içinde kıraathanesi ve sosyal donatıları olan yeni bir kent meydanı yapacak, bölgeye ticaret aksı kazandıracağız.

Yerel mimarimizi örnek alarak inşa edeceğimiz yeni meydanımızla Bozkurt’umuza değer katacağız.

Bozkurt'ta, selde zarar gören ve yaklaşık 100 dükkân olan çarşımızı esnafımızla birlikte yenileyeceğiz.

Sağlam binaların iç ve dış cephe tadilatını yapıp vatandaşlarımıza teslim etmek için var gücümüzle çalışıyoruz.

HASAR GÖREN SANAYİ SİTELERİ

Selde hasar gören sanayi sitelerinin tamamını yeniliyoruz.

Kastamonu’nun Bozkurt ve Abana ilçeleri ile Sinop’un Ayancık ilçesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ve AFAD ile birlikte inşa edeceğimiz yeni dükkânları 1 yıl içinde vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.

ÇALIŞMALARA KATILANLARA TEŞEKKÜR

Sel bölgesinde ilk günden bu yana; Bakanlıklarımız, AFAD, KIZILAY, UMKE, JAK, kahraman Mehmetçiklerimiz, gönüllü yardım kuruluşlarımız ve emniyet güçlerimizle birlikte, her afette olduğu gibi omuz omuza çalıştık.

Her bir çalışanımızın emeğine yüreğine sağlık.

Selin oluşturduğu hasarları kısa sürede giderecek, hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz. Selden etkilenen kardeşlerimizi güvenli yuvalarına ve iş yerlerine kısa sürede kavuşturacağız.”

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2021, 18:22
YORUM EKLE