Wuhan'daki Türkler 'temiz' çıktı

Pekin Büyükelçisi Emin Önen, "Vatandaşlarımızla irtibat halindeyiz. Hiçbir vatandaşımızda virüsle alakalı bir durum tespit edilmedi” dedi. Önen, Wuhan'daki 32 Türk'ün tahliye edileceğini belirtti

Wuhan'daki Türkler 'temiz' çıktı

Pekin Büyükelçisi Emin Önen'in açıklaması söyledi:

- Ölüm sayısı 106’ya ulaştı. Vaka sayısı da 6 bini geçmiş vaziyette. Karantinaya alınanların sayısı 44 bini geçmiş vaziyette. Şu aşamada Çin’in birçok eyaletinde büyükşehirlerde Wuhan şehrinde karantina şartları uygulanıyor. Otobüs ulaşımı durdurulmuş vaziyette. Şunu da ifade etmem lazım. Türkiye’de bazı sosyal medya hesaplarında çok abartılı yanlış bilgiler, halkı paniğe sevk edecek yanlış bilgiler de dolaşıyor.

- Biz tüm vatandaşlarımızla irtibat halindeyiz. Wuhan’da 32 vatandaşımız var. Biz de resmi girişimlerde bulunmuştuk. 32 vatandaşımızı çıkartmak için girişimlerimize başladık. Hiçbir vatandaşımızda virüsle alakalı bir durum tespit edilmedi”

Biz Çinli yetkililerle organize ediyoruz. Türkiye’den gelecek ambulans uçakla beraber, içinde uzman doktorların da bulunduğu uçakla vatandaşlarımız Türkiye’ye gelecekler.

- Belli bir karantina şartlarının uygulanacağı şüphesiz. Sevindirici tarafı herhangi bir vatandaşımızda vaka tespit edilmiş değil.

- Hem onların sağlığı, hem ülkenin sağlığı açısından belli bir prosedür uygulanacak. Çin genelinde bize kayıtlı 6 bin vatandaşımız var, diğer başkonsolosluklarımızla irtibat halindeyiz. Tüm vatandaşlarımızla irtibat halindeyiz, zaten ilan ettik numaralarımızı. Çin’e özgü sosyal medya hesaplarında chat grubu kurduk, oradan da yazıyorlar. Turizm, iş amaçlı gelen Türk vatandaşları da bize ulaşmış vaziyette. 32 vatandaşımız Wuhan’da bulunan vatandaşımız.

- Çok farklı, çok abartılı rakamlar var. bizim başkonsolosluklarımız vasıtasıyla aldığımız bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Dünyada dolaşan sosyal medya hesaplarında bazı abartılı rakamlar var. İnsanları paniğe sevk etmemek lazım.

- Çin’in genelinde seyahat yasakları var. iç turizmi durdurmuş vaziyetteler. Müzelerde olsun, Çin bayramı vesilesiyle kutlamalar olsun hepsi durdurulmuş vaziyette. Bu işi engellemek amaçlı tedbir alınıyor. Biz vatandaşlarımızı ilk günden itibaren bilgilendirdik.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2020, 11:06
YORUM EKLE