CiddiGazete- Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun "kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme hakaret" suçundan 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Savcı, hapis cezasının yanı sıra İmamoğlu hakkında Türk Ceza Kanunu'nun "siyasi yasak" içeren 53. maddesinin de uygulanmasını da istedi.

İMAMOĞLU'NUN AVUKATINDAN DURUŞMA ÖNCESİ AÇIKLAMA

İmamoğlu'nun avukatı Kemal Polat, bugün görülecek duruşma öncesi yaptığı açıklamalarda bir karar çıkmasını beklemediğini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

- Daha önceki taleplerimize ilişkin savcılık mütalaayı incelemek üzere süre istemiş ve tanıkların dinlenmesi yönünde işlem yapılmasını istemişti. Savcılığın, bu taleplere ilişkin mahkemenin ara karar oluşturmasını bekliyoruz.

- Savcılık görüşünü tanıkları dinledikten sonra mı açıklar, yoksa bir kısmına ilişkin yarın görüşünü açıklar mı bilemiyoruz. Bugünle ilgili beklentilerimiz buna ilişkin usule işlemlerin tamamlanmasıdır.

SİYASİ YASAK GETİRİLEBİLİR Mİ?

Polat, "Siyasi yasak getirilebilir mi?" sorusu üzerine de şunları söyledi:

- İddianamenin düzenleniş biçimine baktığımızda evet, bu ihtimal var. Fakat hukuken değerlendirdiğimizde bu ihtimal sıfır. Buradan bir ceza çıkması mümkün değil. Yüksek Seçim Kurulu üyelerine yönelik herhangi bir şey yok.

- Kaldı ki dava zaten Süleyman Soylu'nun "bana hakaret etti" demesiyle şu ana kadar ortaya koyduğumuz delillerle çökmüş durumda.

- Yüksek Seçim Kurulu üyelerine yönelik olarak hakaret edildiği iddiasıyla açılmış olan bu davadan hukuk kuralları içinde bir cezanın çıkmasını beklemiyorum ama iddiadaki istem, siyasi yasağı da içeren bir istem.

DAVA 11 KASIM'A ERTELENDİ

DEVA'dan istifa edip İYİ Parti'ye katıldı DEVA'dan istifa edip İYİ Parti'ye katıldı

Ekrem İmamoğlu'nun katılmadığı Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki dava, 11 Kasım tarihine ertelendi.