CiddiGazete- İngiltere'de hükümet, Covid-19 salgınının hızını yavaşlatmak için coronavirüs testi pozitif çıkan herkese, karantinaya girmelerini teşvik için 500 sterlin ödeme yapılmasını gündeme aldı.

Söz konusu öneri, düşük gelir gruplarındaki hastaların, geçimlerini sağlayabilmek için çalışmak zorunda oldukları ve bu nedenle kendilerini karantinaya almadıkları kaygısına dayanıyor.

Halen hükümet tarafından çeşitli gruplara sağlanan mali desteğin bu kişileri kapsamadığı düşünülüyor.

HAFTADA 453 MİLYON STERLİN

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, adını açıklamayan üst düzey bir hükümet yetkilisi, teklifin uzmanlar tarafından hazırlandığını ancak Başbakan Boris Johnson'ın bu konuda henüz bir karar almadığını ifade etti.

Coronavirüs testi pozitif çıkan herkese 500 sterlin ödeme yapılması hükümete haftada 453 milyon sterline mal olabilir. Bunun da mevcut desteklerin ve mali yardımların 12 katı olduğuna dikkat çekiliyor.

BAŞVURULARIN DÖRTTE ÜÇÜ REDDEDİLDİ

İngiltere'de Eylül ayında, coronavirüs testi pozitif çıkanların kendilerini izole etmeleri yasayla zorunlu hale getirildi.

Hâlihazırda geliri çok düşük kişilere belediyeler tarafından 500 sterlin yardım yapılıyor ve hükümet yardımı finanse ediyor.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin yetkilileri ise bu konuda yapılan başvuruların büyük kısmının reddedildiğini belirtiyor.

Geçen hafta açıklanan verilere göre Ekim-Aralık ayları döneminde bu yardım için 49 bin 877 kişi başvuru yaptı, başvuruların dörtte üçü reddedildi.