CiddiGazete

ABD ile İran arasında aylardır devam eden gerilim cuma günü İran Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani ile üst düzey İranlı yetkililerin Irak’ta insansız hava aracı (İHA) ile öldürülmesi sonrasında Tahran yönetiminden dün gece misilleme geldi. İran, ABD’nin Irak’taki iki üssünü vurdu.

İran devlet televizyonu bu saldırının arkasından peş peşe iddialar ortaya attı. İran devlet televizyonu tarafından yapılan açıklamada en az 80 “ABD teröristinin” öldürüldüğü belirtildi. İran Devrim Muhafızları’ndan üst düzey bir yetkiliye dayandırılan haberi uluslararası haber ajansları son dakika gelişmesi olarak aktardı. Haberde, Amerikan askerlerine “terörist” denirken, toplamda 15 füze fırlatıldığı belirtildi.

100 HEDEFİ GÖZÜMÜZE KESTİRDİK

İran devlet televizyonunun haberinde füzelerin hiçbirinin engellenmediği belirtilirken, “Eğer Washington karşılık verirse bölgede İran’ın vuracağı 100 hedefi gözümüze kestirdik” ifadesi kullanıldı. Haberde, ABD’ye ait helikopterlerin ve askeri mühimmatın da ciddi hasar gördüğü öne sürüldü.

ASKERLERİNİ ÇEKME ZAMANI GELDİ

Öte yandan İran devlet televizyonu İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakeri’nin sözlerini aktardı. Bakeri, “Şimdi gücümüzü anladıklarına göre ABD’nin Orta Doğu’daki askerlerini çekmesinin zamanı geldi” dedi.

İran devlet televizyonunun haberinde, Trump’ın “Herşey iyi” ifadesini kullandığı Tweet ile ilgili de açıklama yapıldı. Trump’ın tweetinin İran’ın füze saldırısının etkisini azaltmak için atıldığı belirtildi.

BÖLGEDEKİ AVRUPALILAR İLE İLGİLİ FLAŞ AÇIKLAMA

Yaşanan saldırı sonrasında bölgede askerleri bulunan Avrupa ülkeleri de arka arkaya açıklamalarda bulundu. Danimarka, IŞİD’le mücadele için oluşturulan koalisyon kapsamında bölgede bulunan askerlerinin sağlık durumunun iyi olduğunu sosyal medya üzerinden duyurdu.

Danimarka’nın açıklamasının ardından Norveç ordusundan da bir açıklama geldi. Norveç ordusu, Irak’taki Ayn el Esad Hava Üssü’ne yapılan saldırı sonrasında askerlerinin sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladı.

SALDIRI 30 DAKİKA SÜRDÜ

Saldırıların ardından Irak yönetiminden de bir açıklama geldi. Irak ordusu, yerel saatle gece 01.45 ve 02.15 arasında 22 füze fırlatıldığını ve bunlardan 17’sinin Ayn el Esad Hava Üssü’ne düştüğünü açıkladı. Yetkililer iki füzenin patlamadığını açıklarken, beş füzenin de Erbil’e düştüğünü ve hepsinin koalisyon merkezini vurduğunu belirtti. Iraklı yetkililer, saldırılarda herhangi bir Iraklı'nın yaralanmadığını duyurdu.

Yaşananların ardından İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bir açıklama yaptı. Canlı yayında konuşan Ruhani, “Washington, Kasım Süleymani’yi öldürerek kolumuzu kesmiş olabilir ama bu saldırıyla Amerika’nın bölgedeki bacağı kesildi” ifadesini kullandı.

Öte yandan İran’ın Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, saldırının ardından açıklama yaptı. Zarif, İran’ın Irak’taki hedeflerini vurması konusunda, “Meşru savunma” ifadesini kullandı.