CiddiGazete- İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, İyi Parti'ye isabet eden kurşunların saldırı kaynaklı olmadığı iddia edildi.

"KURŞUNLAR TESADÜFİ OLARAK İSABET ETTİ"

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Yapılan alan çalışmasında; olayın, bölgede bulunan bir inşaatta meydana gelen hırsızlık girişimine karşılık, inşaatın bekçisinin hırsızları kaçırmak için ateş etmesi nedeniyle gerçekleştiği tespit edilmiştir. Hırsızların İYİ Parti İl Binası istikametine kaçması nedeniyle binaya tesadüfi olarak kurşunların gelmesine neden olmuştur. Şahsın olayda kullanmış olduğu bulundurma ruhsatlı silahı ile beraber yakalanması yapılmıştır." Olayla ilgili inşaat bekçisi olduğu öğrenilen M.E.'nin de gözaltında olduğu belirtildi.

BİR AÇIKLAMA DA VALİLİKTEN

Olayla ilgili İstanbul Valiliği'nden de açıklama yapıldı. Açıklamada bir şantiyede görevli şüphelinin silahı ile ele geçirildiği duyuruldu ve "Şantiye görevlisi M.E adlı şüpheli şahsın bulundurma ruhsatlı tabancası ile 7-8 el ateş ettiği beyan edilmiştir" denildi. Valiliğin açıklaması şöyle:

- İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı görevlilerinin bugün saat 11.00 sıralarında il binasına ateşli silah mermisi isabet ettiğine dair ihbarı üzerine sevk edilen İl Emniyet Müdürlüğü görevlilerinin çalışmaları neticesinde; İYİ Parti il başkanlığı binası ve yanında bulunan bir iş merkezine isabet eden mermilerin iz takibine göre, mermilerin geliş istikametinin E-5 Otoyolu karşısındaki inşaat şantiyesi olduğu tespit edilmiştir.

- Şantiye yetkilileriyle yapılan görüşmelerde 30.03.2023 Perşembe günü (dün) saat 21.30 sıralarında şantiyeden hırsızlık teşebbüsünde bulunan şüphelilerin, İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı binası istikametine doğru kaçmaları nedeniyle Şantiye Görevlisi M.E adlı şüpheli şahsın bulundurma ruhsatlı tabancası ile 7-8 el ateş ettiği beyan edilmiştir. Adı geçen şüpheli şahıs olayda kullanılan tabanca ile yakalanmış olup aynı silaha ait kovanlar elde edilmiştir.

- Şüpheli şahısın ifadesinde; "hırsızlık teşebbüsünde bulunan (3) şüphelinin olay yerinden kaçarak uzaklaştıkları", İYİ Parti İl Binasında görevli iki Özel Güvenlik personelinin de "silah sesi duymadıkları" beyan edilmiştir.

- Konuyla ilgili başlatılan tahkikat devam etmektedir.

İYİ PARTİ'DEN İLK AÇIKLAMA

İyi Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Sputnik Radyo'da İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün açıklamasını şöyle değerlendirdi:

Bu da değişik bir şebeke Bu da değişik bir şebeke

- "Saldırı değil, hırsız kovalarken ateş edildi' açıklamasının hiçbir inandırıcılığı yok.

- Bir bekçi hırsız kovalarken ateş etse, akabinde bunu emniyete bildirir.