CiddiGazete- İstanbul Havalimanı'nda bir kargo uçağı, ön tekerleği açılmayınca gövdesi üzerine iniş yaptı. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

Paris-İstanbul seferini yapan FedEx kargo şirketine ait FX6238 uçuş sayılı Boeing 767 tipi kargo uçağının iniş sırasında ön takımları açılmadı. Pisti pas geçemeyen uçak, gövdesi üzerine iniş yapmak zorunda kaldı.

"PİLOT KESİN KARSLI!"

Uçağın iniş anını görüntüleyen bir personel ile yanındaki görevlinin söyledikleri de sosyal medyada gündem oldu. Bir personel uçak inerken, "Tekeri yok, teker yok lan. Yere vurdu. Geçmiş olsun arkadaşlar. Ama helal olsun pilota güzel indirdi, kesin Karslı he" diye konuştu.

PİLOT İLE KULE ARASINDA GEÇEN KONUŞMA

Uçağın pilotu ile kule arasındaki konuşma ortaya çıktı. Piste inmeye çalıştığı esnada ön takımlarının açılmadığı için pisti pas geçen pilot durumu kuleye bildirdi.

Onay aldıktan sonra havada birkaç tur atan Fedex kargo uçağı, daha sonra kulenin bu durumu görmesi için yakından geçeceğini belirtti.

Kuleden onay alan pilot, alçak geçiş yaparak kulenin görüş mesafesine girdi; daha sonra da inişi gerçekleştirdi.

"UÇAK YAKLAŞIK 371 METRE GÖVDE ÜZERİNDE İLERLEDİ"

Organize'nin müdürü serbest kaldı Organize'nin müdürü serbest kaldı

Öte yandan kurtarma çalışmaları devam ettiği sırada İGA Hava Tarafı Operasyon Direktörü Ozan Karakış açıklama yaptı. Karakış, "Hidrolik arızası sebebiyle burun iniş dikmesini açamaması sebebiyle bir kargo uçağı 1-6 sağ pistimize acil iniş gerçekleştirdi" dedi.

Ozan Karakış, "Uçak pistimizin üzerine iniş yaştıktan sonra ana iniş takımları üzerinde belli bir noktadan sonra uçağı gövde üzerinde bırakıp çok başarılı bir şekilde yaklaşık 371 metre gövde üzerinde ilerleyerek, piste tam merkez noktada kalarak acil iniş gerçekleştirdi" diye konuştu. Karakış, uçağın ne zaman pistten alınacağına ilişkin bir soruya ise "Önce soruşturmanın bitmesi lazım. Arkasından havayolunun uçağına ne yapacağına karar vermesi lazım" cevabını verdi.

DETAYLARI BELLİ OLDU

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı da İstanbul Havalimanı’ndaki kargo uçağı kazasıyla ilgili açıklama yaptı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından yapılan açıklamada, "8 Mayıs (bugün) günü, FX6238 Fransa/İstanbul kargo seferi yapmakta olan Fedex Havayolları'na ait N110FE tescil işaretli, Boeing 763 tipi hava aracı, saat 07.55 lokalde (pilot ifadesine göre hidrolik arızası nedeniyle) ön iniş takımının açılmadığı bilgisini İstanbul Havalimanı ATC ünitesine bildirmiş ve 08.17 lokalde ön iniş takımı kapalı vaziyette 16R pistine iniş yapmış ve pist içerisinde kalmıştır. Havalimanına iniş yapan uçağa Havalimanı Kurtarma ve Yangınla mücadele Servisi ekipleri (ARFF) tarafından müdahale edilmiş olup, pist notamlanmıştır. Kazada ölen ya da yaralanan olmamıştır. Başkanlığımız tarafından uzmanlar görevlendirilerek araştırma ve inceleme çalışmaları başlatılmıştır" denildi.