CiddiGazete- Twitter'da yaptığı anket paylaşımları ve istatistikleri ile bilinen "Anketler ve Raporlar" sayfası, Kasım ayında yapılan 14 anketin ortalamasını alarak seçmen eğilimlerini değerlendirdi. Anket sonucuna göre partilerin milletvekili sayıları da belli oldu.

Anket ortalamalarına göre partilerin oy oranları şöyle:

AKP: Yüzde 33,7

CHP: Yüzde 25,7

İYİ Parti: Yüzde 13,6

HDP: Yüzde 10,1

MHP: Yüzde 7,2

DEVA: Yüzde 2,2

Zafer Partisi: Yüzde 1,5

Yeniden Refah Partisi: Yüzde 1,3

Bağımsız Türkiye Partisi: Yüzde 1,3

Gelecek Partisi: Yüzde 1,1

Saadet Partisi: Yüzde 0,9

Memleket Partisi: Yüzde 0,7

TİP: Yüzde 0,6

14 anketin ortalama sonuçlarına göre, hangi partiden kaç milletvekilinin parlamentoya gireceği de hesaplandı. Yapılan hesaplamalara göre partilerin milletvekili sayıları şöyle:

AKP: 260 milletvekili

CHP: 170 milletvekili

HDP: 72 milletvekili

İYİ Parti: 71 milletvekili

MHP: 27 milletvekili

Sadettin Tantan'dan Sinan Ateş açıklaması Sadettin Tantan'dan Sinan Ateş açıklaması

Seçime katılan diğer partiler milletvekili çıkaramazken, ittifakların milletvekili sayısı da şöyle:

Cumhur ittifakı: 287 milletvekili

Millet İttifakı: 241 milletvekili

2018 yılında yapılan son genel seçimlerde AKP 295, CHP 146, HDP 67, MHP 49, İyi Parti de 43 milletvekili çıkarmıştı. 2018'deki ittifak oyları ise şöyle gerçekleşmişti: Cumhur İttifakı: 344 milletvekili, Millet İttifakı: 189 milletvekili

SİNAN ATEŞ CİNAYETİ TABLOYU DEĞİŞTİRİR Mİ?

Tahminler Kasım ayı verilerine göre değerlendirildi. 30 Aralık'ta öldürtülen Ülkü Ocakları genel başkanlarından Sinan Ateş cinayetinin ardından MHP'den 160 bin istifa olduğu söylendi. Baraj çizgisinde dolaşan MHP Meclis dışında kalırsa kartlar yeniden dağıtılacak.

Balgat'a verilmeyen oylar İyi Parti ve Zafer Partisi'ne yönelecek. Bir diğer iddia ise baraj altında kalma ihtimali olduğu için Devlet Bahçeli ve ekibinin Meclis'te grup kuracak sayı civarında bir listeyle seçimlere AKP'den girmesi.

Vekil sayısı dağılımında tabloyu etkileyecek bir diğer unsur da HDP'nin kapatılması. HDP seçimlerin dışında kalırsa, Meclis aritmetiği yine farklı parametrelere gebe olacak.